Vyhledávání

Nejčastěji hledáte: aupair, irsko

Jak zvládnout pohovor v cizím jazyce like a boss

OMG, cože? Pohovor? V angličtině? Nebo jiném jazyce? HELP ME PLS!

Ale zajisté, beze všeho. Moc dobře víme, že pohovory – natož ty v cizím jazyce – nejsou zrovna oblíbenou kratochvílí a v žebříčku nejpopulárnějších koníčků bychom je hledali asi marně. Míra stresu stoupá a v jackpotu pohovoru jsou přitom všechny tvé tužby a životní sny. Co když to zvorám, honí se ti hlavou, že? Neboj, nejsi v tom sama či sám.

Naštěstí existují způsoby, jak se na takový důležitý pohovor úspěšně připravit, i když jsi třeba stresař.

Nebo zkrátka  daný jazyk neovládáš, jako když bičem mrská. Představujeme ti průvodce, jak se stát mistrem pohovorů v cizím jazyce a ještě u toho zažít spoustu zábavy!

1. Nestresuj se, je to jen pohovor!

Zapomeň na tu tíhu na svých ramenou, zapomeň na tlukot svého srdce, který zní jako buben z punkového koncertu. Je to jen pohovor, není to otázka života, či smrti! Přesvědč sám/a sebe, že to je jen další krok k tvému cíli, a ne závod s Usainem Boltem.

To se lehce řekne, když jde o pohovor někoho jiného, ale hůř, když jde přímo o ten tvůj, že? Tak ten zenový klid pojď podpořit dalšími hacky níže.

2. Vytvoř si cheat sheet pro otázky

Podobně jako při hraní videohry, kde máš cheaty na neomezené životy, i v pohovoru můžeš mít svůj cheat sheet – hezky česky čítšít – na otázky. Co tě bude zajímat? Otázky na motivaci, své zájmy, rodinu, zemi, do které chceš vycestovat, nebo předchozí zkušenosti. Věnuj tomu čas, sepiš si otázky a před pohovorem si nezapomeň rychle projít své odpovědi.

3. Seriály a filmy jsou tvými kamarády

Nepředstavujeme si, že budeš trávit hodiny nad nudnými učebnicemi jazyka. Proč nezkusit trénink v jiné podobě? Sledování seriálů a filmů v původním jazyce je nyní dostupnější, než kdy dřív (my, starší ročníky, tiše závidíme…) a může být zábavným a efektivním způsobem, jak se naučit nová slova a fráze. Navíc bude tvůj projev znít přirozeně a ne jako chodící slovník.

A jaký seriál na sledování/učení doporučujeme? Bude-li tvůj pohovor v angličtině, tak například kultovní sitcom Friends, kde můžeš objevovat nové vtipy, které zabil (jinak kvalitní) český dabing. A pokud Přátelé nejsou tvým šálkem čaje, zkus třeba Sex ve městě, Zoufalé manželky, Teorii velkého třesku nebo třeba Korunu, máš-li v plánu vyjet do Velké Británie.

4. Vyzkoušej trénink s kamarády

Zapomeň na nudné opakování slovíček s učitelem. Co takhle si zavolat kamarády a trénovat spolu? Zorganizujte si malé role-play situace, kde si pohovor můžete zinscenovat. Zábava zaručena!

A máš-li v rukávu kamarády ze zahraničí, neboj se jim zavolat třeba přes Skype a pobavit se s nimi buď přímo o pohovoru, nebo nezávazně, jen tak pro rozmluvení. Ti ti za případnou chybu krk určitě neutrhnou. A my v COOLAGENTu, mimochodem, taky ne, tak don’t be worry!

5. Podívej se na TED Talks a podcasty

Kdo řekl, že učením se nemůžeš bavit a rozšiřovat si své obzory? TED Talks nebo různé specializované podcasty jsou plné zajímavých příběhů a inspirativních lidí. Nenech si ujít příležitost nasát nové informace a zlepšit své jazykové dovednosti zároveň.

6. Čti si knihy v cizím jazyce

Ano, čtení. Víme, že to zní jako něco, co se musí povinně dělat ve škole, ale s kvalitní knížkou po boku můžeš cestovat do nových světů a zároveň si zlepšovat své jazykové schopnosti. Oproti seriálům a filmům sice nenasaješ ten správný přízvuk, ale zase se mnohem lépe vrací k pasážím, které pro tebe byly těžce srozumitelné.

Originály můžeš často zakoupit v krásných edicích a možná navíc najdeš nové oblíbené autory! Z těch profláklejších titulů doporučujeme Harryho Pottera, Hobita, Normální lidi, Pýchu a předsudek nebo například nepříliš dlouhou knihu Ten, kdo stojí v koutě (která se v originále jmenuje úplně jinak, a přesto stejně: The Perks of Being a Wallflower. Vidíš, právě ses naučil/a nový idiom, a to tu knihu ještě ani nemáš v ruce!).

7. Zajdi na konverzační kroužek

Věř nebo ne, existují místa nazvaná „konverzační kroužky“, kde se lidé setkávají, aby spolu mluvili v cizím jazyce. Zjisti, jestli je v tvém okolí nějaký takový kroužek a přidej se k nim. Budeš překvapen/a, jak rychle se naučíš mluvit plynule a ještě se u toho stihneš socializovat.

Takových anglických kroužků je všude jako hub, určitě nějaký najdeš. Čeká-li tě pohovor v němčině, pomoci může Goethe Institut, o francouzské kurzy a kroužky se zase stará Alliance Française.

8. Připrav se na nečekané situace

Pohovor může být jako kotě. Všechno může hezky plynout a najednou se zatnou drápky a ty se nějakou nečekanou otázkou dostaneš na tenký led a zpanikaříš. Měj proto pro takové případy v záloze pár frází, jako třeba „Mohli byste to, prosím, zopakovat?“ nebo „Můžete mi to vysvětlit podrobněji?“

Díky této berličce získáš trochu času na regeneraci své soustředěnosti, utříbíš si myšlenky a znovu vyrazíš vpřed.

9. Dej si pozor na tělo

Nezapomínej, že komunikace není jen o slovech. Mluvit umí i tvé tělo, byť ne slovy. Dej si pozor na svůj nonverbální projev – drž se vzpřímeně, udržuj oční kontakt a zkus se usmívat. To všechno ti může pomoci udělat lepší dojem.

10. Relaxuj a užij si to!

A nakonec, pamatuj si, že život je dobrodružství. Pohovory jsou jen jednou z mnoha zastávek na tvé cestě. Relaxuj, užij si to a kdo ví, možná to bude začátek něčeho velkého!

Takže teď, když máš plný arzenál tipů, jak se připravit na pohovor v cizím jazyce, je čas to uvést do praxe. Boostni své sebevědomí, buď ready a pamatuj si, že život je…jako bonboniéra a pohovor je ten bonbon s hořkou čokoládou, který přesto chutná sladce.

Chcete zažít něco podobného?
Tak neváhejte a kontaktujte mě ještě dnes!

Šárka Kuchtová

koordinátorka

Všední den 9 - 17h

Odpovíme do 24 hodin

Nezávazná poptávka

Šárka Kuchtová

koordinátorka

Všední den 9 - 17h

Odpovíme do 24 hodin

Mohlo by vás také zajímat

tipy na cestování

22 května, 2024 | Zajímavosti

8 tipů, díky kterým se z tebe stane cestovatelský master

Díky obsahu našich oblíbených travel influencerů se cestování zdá být jako super dobrodrůžo plnénových zážitků, přátel a zajímavých míst společně s obrovskou porcí osobního růstu. Jenže bezpozlátka sociálních sítí k cestování patří i ty o něco méně příjemné věci (to je dobře!) a občas takčlověk narazí na situace, při kterých mu hlavou téměř nonstop prolétávají myšlenky typu “Že jáblázen nezůstal doma”....

Fotka nápisu Toronto

Jazykový kurz v Kanadě? Žádný problém – přečti si rozhovor s Katkou…

Jazykové kurzy v Kanadě jsou stále mezi studenty populárnější… a není divu! Dnes jsme trochu vyzpovídali Katku a dozvěděli jsme se její zkušenosti s pobytem v Kanadě:-) Můžeš se nám ve stručnosti představit?Ahoj, jmenuji se Kateřina, je mi pětadvacet let a bydlím v Praze. Aktuálně jsem začala učit nazákladní škole první stupeň a ještě studuji poslední rok na výšce. A proč jsi se...

Práce v Řecku? Přečti si zkušenosti Kryštofa

12 září, 2023 | Práce v Řecku

Práce v Řecku? Přečti si zkušenosti Kryštofa

 Ahoj, jmenuji se Kryštof, je mi 19 let a rozhodl jsem se své prázdniny strávit v zahraničí. Po dostudování střední školy mně totiž čekaly ty nejdelší prázdniny, stejně tak jako jednou čekaly nebo budou čekat tebe. To byl jeden z důvodů, proč jsem se pro tento krok rozhodl – až příliš moc volného času. Těmi hlavními důvody ovšem...

Nebo si můžete vybrat jinou kategorii

newsletter

Zůstaňte s námi
v kontaktu

Chcete si vybrat nějaký kurz nebo práci v zahraničí a pořád ještě váháte?