Vyhledávání

Nejčastěji hledáte: aupair, irsko

5 novinek o daních a práci v Německu pro rok 2023

Uvažujete nad práci v Německu? Jaké změny nastaly v roce 2023 a které informace byste určitě neměli přehlédnout? Připravili jsme 5 novinek o daních a práci v Německu pro aktuální rok.

  1. Výše minimální mzdy
  2. Přídavky na děti (Kindergeld)
  3. Nezdanitelné minimum na děti (Kinderfreibetrag)
  4. 520-Euro-Minijob
  5. Termín podání daňového přiznání

1. Výše minimální mzdy

Německo je v žebříčku minimální mzdy EU ihned druhou krajinou po Lucembursku. Druhé místo si udržuje s minimální hodinovou mzdou 12 €, která při 168 hodinovém úvazku představuje minimální měsíční mzdu 2 016 €. Tato minimální částka byla stanovena 1. 10. 2022 a prozatím platí i v roce 2023. Německo přehodnocuje výši minimální mzdy dvakrát ročně (v roce 2022 byla dokonce zvýšena třikrát), přičemž nejbližší jednání o její navýšení by mělo proběhnout v létě 2023.

2. Přídavky na děti (Kindergeld)

Hned po mzdě jsou nejžádanějším tématem přídavky na děti. I zde nastaly změny, a to ve prospěch rodičů. V roce 2022 byla výše přídavků odstupňována podle počtu dětí, přičemž na první a druhé dítě dostali rodiče částku 219 €, na třetí dítě 225 € a na čtvrté a každé další dítě 250 €. Od 1. 1. 2023 jsou přídavky ve výši 250 € měsíčně na každé dítě. Žádost o přídavky na děti vyřizuje úřad Familienkasse.

Vyřiďte si dětské přídavky online, z pohodlí domova.

3. Nezdanitelné minimum na děti (Kinderfreibetrag)

V zásadě platí, že pokud má rodič nárok na nezdanitelné minimum, nemá nárok na přídavky na děti a naopak. O nároku na nezdanitelné minimum, či na dětské přídavky  rozhoduje německý daňový úřad. Ten po žádosti o přídavky na děti určí, která varianta je pro rodiče výhodnější. Nezdanitelné minimum, resp. daňová úleva činí v roce 2023 částku 8 952 € na jedno dítě pro oba rodiče. Částka se skládá z příspěvku na opatrování, výchovu a vzdělávání ve výši 2 928 € a z existenčního minima dítěte ve výši 6 024 €. Nezdanitelné minimum si rodiče uplatňují v daňovém přiznání.

4. 520-Euro-Minijob 

Minijob je oblíbenou formou částečného úvazku. Jeho podmínkou je vydělat max. 520 € měsíčně. Částka 520 € měsíčně je změnou, která nastala ke konci roku 2022, kdy došlo k její navýšení z původních 450 €. U nepravidelného překročení však existuje výjimka, a to za předpokladu, že hranice ročního příjmu nepřekročí 6 240 € (520 € × 12 = 6 240 €). Kromě roku 2022 došlo naposledy k zvýšení částky minijobu v roce 2013.

5. Termín podání daňového přiznání

Běžným termínem pro podání německého daňového přiznání je 31. červenec. V souvislosti s pandemií koronaviru byl termín v předchozích letech posunut. V rámci čtvrtého zákona o Corona Tax Assistance byly přijaty další daňové změny. Jednou z nich je posunutí termínů pro podání daňového přiznání v roce 2023 a 2024. Termín pro podání daňového přiznání za rok 2022 je tedy stanoven na 2. 10. 2023. V případě podání s daňovým poradcem se termín prodlužuje do 31. 7. 2024. Daňové přiznání za rok 2023 bude třeba podat do 2. 9. 2024, příp. do 2. 6. 2025 s daňovým poradcem.   

Chci pomoci s daňovým přiznáním v Německu

Chcete zažít něco podobného?
Tak neváhejte a kontaktujte mě ještě dnes!

Markéta Havlíčková

koordinátorka

Všední den 9 - 17h

Odpovíme do 24 hodin

Nezávazná poptávka

Markéta Havlíčková

koordinátorka

Všední den 9 - 17h

Odpovíme do 24 hodin

Mohlo by vás také zajímat

tipy na cestování

22 května, 2024 | Zajímavosti

8 tipů, díky kterým se z tebe stane cestovatelský master

Díky obsahu našich oblíbených travel influencerů se cestování zdá být jako super dobrodrůžo plnénových zážitků, přátel a zajímavých míst společně s obrovskou porcí osobního růstu. Jenže bezpozlátka sociálních sítí k cestování patří i ty o něco méně příjemné věci (to je dobře!) a občas takčlověk narazí na situace, při kterých mu hlavou téměř nonstop prolétávají myšlenky typu “Že jáblázen nezůstal doma”....

Jak zvládnout pohovor v cizím jazyce like a boss

Jak zvládnout pohovor v cizím jazyce like a boss

OMG, cože? Pohovor? V angličtině? Nebo jiném jazyce? HELP ME PLS! Ale zajisté, beze všeho. Moc dobře víme, že pohovory – natož ty v cizím jazyce – nejsou zrovna oblíbenou kratochvílí a v žebříčku nejpopulárnějších koníčků bychom je hledali asi marně. Míra stresu stoupá a v jackpotu pohovoru jsou přitom všechny tvé tužby a životní sny. Co když to...

10 důvodu, proč vyrazit jako Au Pair do zahraničí!

8 července, 2020 | Zajímavosti

10 důvodu, proč vyrazit jako Au Pair do zahraničí!

Pojem Au Pair dnes zná většina lidí – je to slečna na hlídání dětí. Au Pair pobyty se staly populárními již před rokem 1995, kdy se začalo cestovat do zahraničí a byla to jedna z mála možností, jak do zahraničí legálně vyrazit a delší dobu tam zůstat bez větších investic. Au Pair pobyty jsou programy kulturních výměn, kdy...

Nebo si můžete vybrat jinou kategorii

newsletter

Zůstaňte s námi
v kontaktu

Chcete si vybrat nějaký kurz nebo práci v zahraničí a pořád ještě váháte?