Klára B.- Au Pair USA

Máme tu krásný ohlas od Kláry, která je momentálně jako Au Pair na Floridě. 🙂

Už jako malá holka jsem snila o tom, že se jednoho dne jen tak sbalím a vycestuju do neznáma. I přes všechny snahy získat titul a až pak cestovat mě tato myšlenka nepustila a nakonec pro mě byla mnohem silnější. Po veškerých obavách a možných scénářích které jsem si představovala jsem si jednoho dne řekla “Teď nebo nikdy, při nejhorším se vrátíš” a udělala konečně krok o kterém jsem roky uvažovala. Co bylo motivací? Touha poznat sama sebe, zjistit jak silná jsem, kopat jenom za sebe a nespoléhat se na to, že mám každý den navařeno nebo že s každým problémem utíkám pro pomoc k ostatním.

„Chtěla jsem poznávat místa o kterých jsem se učila nebo která jsem znala z mých oblíbených filmů.“

Slyšet a praktikovat jazyk, kterému jsem obětovala tolik let učení. Amerika nebyla mou prioritou, ale co si budeme nalhávat, snad každému z nás nedá spát jaké to tam doopravdy je, jaký svět to vlastně je a jak moc se tady lidi smějí, haha. Beru to s nadsázkou. To, že bych se měla starat o děti, už pak jen bylo třešničkou. Děti mám ráda a z táborů nebo brigád jsem postupem času zjistila, že snad i ony mě a že bych nebyla úplně chůva k zahození.

„Po celou dobu jsem byla v kontaktu s mou skvělou koordinátorkou Pavlou, která mě tou cestou provedla a vždy mi s ochotou pomohla.“

Na začátku jsem byla hodně zmatená a nejistá, jak všechno zvládnu. Bylo toho hodně. Postupně, když jsem se se vším obeznámila, mě to už začalo i bavit a dávala jsem si na všem hodně záležet. Přihlásila jsem se v říjnu a v prosinci už měla rodinku! Začátkem února jsem odletěla. Profil jsem vyplňovala asi měsíc. Zabralo mi mnoho času než jsem vyřídila všechny potřebné dokumenty, návštěvu lékařů a celou tu nutnou byrokracii. 🙂

 

Byl to opravdu ten “cultural shock” o kterém jsem četla u předchozích au pairek. Horko, palmy, víceproudovky, velká auta, Starbucks na každém rohu, bezprostřední a úsměvaví lidé kteří na vás začnou mluvit před obchodem a vůbec se přitom neznáte, to vše je Florida.
Pro holku z malého města a ‘chladného’ Česka docela nezvyk. Střídá se to, některé věci jsem si zamilovala, jindy bych tady ocenila kousek Česka. Každopádně moje rodinka mi celkový prvotní dojem hodně zpříjemnila a za to jsem moc vděčná.

„S moji HF žijeme v nádherném sousedství které samotné nese název Palm Beach.“

Nemůžu si stěžovat, dům je krásný a mám velký pokoj, ve kterém se můžu zavřít když zrovna nepracuju nebo děti spí, haha. Naše sousedství je proslulé pro golf a všude okolo našeho domu jsou golfová hřiště, takže si někdy jen tak užívám vyjít si na zahradu a sledovat lidi jezdit v golfových vozících.

Každý den budím děti v 7 hodin ráno a připravím je do školy. To zahrnuje snídani, pomoc s hygienou a nachystání věcí jako obědu do lunchbagů apod. Potom oba kluky zavezu do školy. Starší má školu asi 30 minut autem, takže na americké školní autobusy koukám alespoň z kolon. Potom mám do zhruba 2 hodin odpoledne volný čas a poté jedu děti vyzvednout. Zbytek dne je v mé režii. Většinou vezmu děti do obchodů, na hřiště, na procházku nebo si jen hrajeme doma a koukáme na Sonica. To tady frčí. Večer samozřejmě nachystám večeři a pomáhám s koupáním a uložením do postele. Moje hostmum mi odpoledne s dětmi občas pomůže, takže když je toho hodně, nikdy na vše nejsem sama. Záleží hodně na jejím rozvrhu a na samotné domluvě a komunikaci s hostparents.

Celé dny strávené s dětmi dokážou být někdy opravdu vyčerpávající, takže se snažím využít každé volné chvíle k odpočinku, komunikaci s mou rodinou a přáteli z Česka a nebo plánováním dalších dní a výletů. Mezitím se taky snažím udržovat pořádek v domě, to znamená úklid kuchyně a pokojů dětí, prádlo, nakupování jídla, pečení. Záleží na dni, jednou mám chuť zajet si s kamarádkami na pláž, jindy nevstát z postele. Je to opravdu různé.

Asi hlavně ta mentalita lidí tady. Snaží se vše vidět pozitivně, s každým se bavit otevřeně, až se mi to někdy zdá až moc neupřímné. Ale jsou tady opravdu moc milí. Možná je to i počasím a nekonečnými dny slunce. Lidé v Americe žijí pro práci a pracují dnem nocí. To je také případ mé rodinky. Někdy se ptám sebe sama, jestli celý ten blahobyt a nadbytek ve kterém tady žijí stojí za ten čas který by mohli jinak strávit s dětmi nad čajem nebo kávou.

Díky mé rodince jsem měla možnost navštívit mnoho zajímavých míst za mé necelé 2 měsíce co jsem tady. Určitě musím zmínit kouzelný Disney World v Orlandu. S rodinkou tam jezdíme co každý druhý víkend, takže jsem opravdu lucky. Dále jsem stihla navštívit 2 nejkrásnější pláže Floridy, Casino a HardRock Cafe, plážemi zalité Naples, zábavné parky, aquarium, mola. V příštích měsících a v létě bych ráda vycestovala už i mimo Floridu. Zatím mám v plánu Georgiu, se kterou Florida sousedí, a pak New York, kde pojedu na 3 denní kurz a za památkami.

„Není to jednoduché a začátky byly těžké, ale s každým novým dnem se posouvám a více a více si užívám americký život.“

Určitě bych tento program doporučila ostatním! Není lepší způsob jak uskutečnit své sny než dát jim šanci a jít plně do toho! Tento program je výhodný a velmi dostupný zejména pro mladé lidi, kteří mají možnost cestovat a poznávat místa a nic je nedrží. Je to cesta k seberozvoji a také způsob jak vyjít ze své komfortní zóny a překonávat sám sebe.

 

Mějte se hezky

Klára