Vyhledávání

Nejčastěji hledáte: aupair, irsko

Práce a studium v Austrálii – náklady

Kolik utratím za měsíc? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože vždy záleží na Tvých osobních potřebách. Obecně můžeme říct, že náklady se pohybují kolem 350  – 400 AUD/týdně na osobu, pokud počítáme ubytování, stravu a dopravu.

Jídlo v Austrálii

Jídlo v Austrálii je dražší než u nás. Samozřejmě platí, že pokud budeš pravidelně navštěvovat restaurace, ceny za stravu bude vyšší, pokud si budeš vařit.

V každém případě můžeš hodně ušetřit, když zjistíš, kde a jak nakupovat levněji. Např. nákupy v supermarketech po 20.00 hodině večer se skutečně vyplatí. Hodně často nabízejí slevy na pečivo, maso a jiné potraviny. A sleva je to značná, často na polovinu původní ceny. A když uvážíš, že to stejné stálo před chvílí o polovinu víc, proč ne. Pokud to shrneme, tak průměrný student se vejde do 100-150 AUD na týden za jídlo, i za předpokladu, že obědvá pravidelně hotová jídla a na jídle nešetří. Umíme si dobře představit, že někomu stačí na jídlo jen 80 AUD týdně, ale to záleží na Tvých potřebách.

Práce a studium v Austrálii - náklady
Orientační ceny potravinV AUD
mléko (1l)1,40
máslo (500g)6
tvrdý sýr (250 g)4,5
jogurt (1kg)3,5
kuřecí maso (1kg)12,5
párky (1kg)3.80
šunka (1kg)15
rajčata (1kg)9
paprika (3 ks)8
brambory (1kg)3,50
rýže (1kg)3,50
cereálie (600g)6
jablka (1kg)4.50
olej (1l)5
vejce (12ks)4
minerálka (1,5l)2,81
džus (1l)2,81
1 balení těstovin 1
víno (750 ml)10
pivo (plechovka, 450ml)4
čaj porcovaný (25ks)2,16
toastový chléb (700g)3,50
tuňák v plechovce (400g)3.50
mražená pizza (500g)4

Tipy jak ušetřit:
Levné jídlo lze nakoupit např. v obchodě ALDIWollworths nebo Coles.
Levné oblečení a doplňky do bytu koupíš v K-mart aTargetu.
Nábytek je výhodné kupovat v IKEA nebo Fantastic Furniture.
Doporučujeme navštěvovat trhy s ovocem a zeleninou (např. http://www.paddysmarkets.com.au/). Můžeš zde nakoupit velmi levně, např. bedýnku ovoce a zeleniny už za 3 AUD nebo dostaneš pár kusů ovoce / zeleniny zdarma.

Ubytování v Austrálii

Další nemalou položkou je ubytování. Hlavně v Sydney. Obecně platí, že čím dál bydlíš od centra, tím je ubytování levnější, na druhou stranu pokud si najdeš ubytování v centru a budeš mít práci i školu v docházkové vzdálenosti, ušetříš za čas i peníze za jízdné a ještě uděláš něco pro zdraví 🙂

SHARED ACCOMODATION
Všeobecně se dá v Sydney ubytovat za 150-200 AUD na týden. Dá se sehnat i levnější ubytování, ale bude to samozřejmě na úkor toho, že to nebude v centru, takže budeš muset trávit čas a dávat peníze na dopravu do centra, což se ve finále nevyplatí. Samozřejmě se jedná o tzv. SHARED ACCOMMODATION. To znamená, že máš byt ještě s někým jiným. Ten někdo může být Slovák, Čech a nebo i Angličan, Japonec či Australan. Tento druh ubytování je v Austrálii rozšířený a stal se nejtypičtějším pro slovenské a české studenty. Nájem se většinou platí týdně nebo jednou za dva týdny.  Většina těchto SHARED ACCOMMODATION má vybavené kuchyně a koupelny a některé mají i všechen nábytek, včetně televize, videa, mikrovlnky.

HOMESTAY
Dražší variantou ubytování je tzv. HOMESTAY. Ta vyjde studenta v Sydney kolem 330 AUD / týdně včetně polopenze. Ubytování je většinou v australské rodině, která se o Tebe stará jako o vlastního :-). Vaří Ti, pere, někdy i uklízí. Spíš ve svém pokoji a nebo maximálně s nějakým jiným studentem, ale to jen velmi zřídka. Tento druh ubytování je dobrý po příletu do Austrálie, kdy potřebuješ s většinou věcí pomoct. Navíc rodina s Tebou komunikuje anglicky, takže je to také příjemný úvod do australské angličtiny.

REZIDENCE & SHARE HOUSE
Ve spolupráci s poskytovatelem ubytování v Sydney Ti COOLAGENT může zajistit ubytování v rezidenci nebo ve sdílených domech. Ubytování je nově zrekonstruované. Pokoje jsou 1 – 3-lůžkové a koupelna a kuchyně je společná. Ceny 2-lůžkových pokojů se pohybují od 190 AUD / osoba / týden, přesná výše ceny záleží na tom, na jak dlouho smlouvu podepíšeš.

Jízdné v Austrálii

Dalším nemalým výdajem ve velkoměstě jsou náklady na dopravu. Např. Sydney má podle našeho názoru dobře zajištěnou hromadnou dopravu, ale nic není zadarmo. Existují rozličné druhy lístků, ale běžný typ (OPAL Card), který vystačí většině. Momentálně stojí okolo 50 AUD/týden. Platí v autobusech, ve vlacích a ferry (lodní doprava).

Po spočítání vyjdou průměrné náklady na týden pobytu v Austrálii na cca 350  – 400 AUD v případě, že využiješ levnější formu ubytování.

Kolik je reálné si ušetřit?
Jak už jsme zmiňovali, v době, kdy chodíš do školy máš pracovní povolení na 40 hodin / 2 týdny, tj. 20 hodin týdně. V případě, že budeš pracovat zmíněných 20 hodin týdně, je reálné si v době, kdy navštěvuješ školu ušetřit 100-150 AUD/týdně po odečtení nákladů 350-400 AUD/týdně.
V době školních práznin můžeš pracovat neomezeně, takže i kdybys pracoval/a jen 40 hodin týdně, je reálné si po odečtení nákladů 350-400 AUD/týdně ušetřit min. 600- 650 AUD/týdně.

Ve zkratce – přibližné náklady & výdělek v Sydney:

Ubytování v share accomodation v Sydney150-200 AUD / týden
Strava100-150 AUD / týden
Doprava a ostatní náklady50-100 AUD / týden
Celkem náklady v Sydney+- 350 - 400 AUD / týden
Výdělek v době školy - pracovní povolení 20hodin / týden, minimální mzda v Sydney 25 AUD / hod.500 AUD / týden
Po odečtení nákladů si lze v době školy ušetřit 100-150 AUD/týden
Výdělek v době prázndin - neomezené pracovní povolení, minimální mzda v Sydney 25 AUD / hod.1000 AUD/týden
Po odečtení nákladů si lze v době prázdniny ušetřit 600-650 AUD/týden

Chceš pracovat v Austrálii?
Tak neváhej a kontaktuj mě ještě dnes!

Šárka Kuchtová

koordinátorka

Všední den 9 – 17h

Odpovíme do 24 hodin

Nezávazná poptávka

newsletter

Zůstaňte s námi
v kontaktu

Chcete si vybrat nějaký kurz nebo práci v zahraničí a pořád ještě váháte?