Práce a pracovní povolení

Katalog pic CZ      nezavazna registrace CZ

Práce je důležitou součástí života každého studenta proto, aby si pokryl životní náklady a vydělal si na cestování.
Jak jsme již zmiňovali, pokud jedete do Austrálie na studentská víza, získáváte automaticky pracovní povolení, které nesmí přesáhnout 40 hodin/2 týdny. V době prázdnin mezi dvěma kurzy nebo po skončení kurzu můžete dokonce pracovat neomezeně, což všichni studenti využívají. Pracovat můžete začít až 1. den začátku Vašeho kurzu.

80608276

Hledání práce
Je třeba zdůraznit, že pracovní povolení Vás opravňuje pracovat maximálně 40 hodin/2 týdny. Výjimkou je neomezená možnost pracovat během školních prázdnin. Prázdninami se rozumí oficiální prázdniny například během Vánoc nebo prázdniny mezi kurzy spolu s jedním měsícem po skončení Vašeho kurzu.

Hlavní otázka, kterou si mnozí z Vás pokládají, je zda vůbec najdete v Austrálii práci. Faktem zůstává, že snad každý Čech, který vycestoval do Austrálie s myšlenkou přivydělat si, si práci našel. Někomu trvá najít si práci měsíc a nebo dva a někdo ji najde hned první den. Ze zkušeností můžeme říct, že 80% studentů si práci najde během prvního měsíce. Seznam aktuálních pracovních pozicí také dostanete po příletu v pobočce naší partnerské agentury, kde Vám poradí, jak si práci co nejrychleji najít.

Hledání zaměstnání si vyžaduje trpělivost a Vaši maximální zainteresovanost. Než začnete obcházet různé podniky a firmy, připravte si strukturovaný životopis (resumé, CV, Curriculum vitae). V něm zmiňte Vaše vzdělání, předcházející zaměstnání, zkušenosti v oboru, zájmy, atd… Je užitečné vytvořit si jednoduchou vizitku, aby Vás v případě zájmu mohl budoucí zaměstnavatel kontaktovat. Z tohoto důvodu je dobré mít mobil, budete tak vždy dosažitelní. I když se Vám to bude zdát neobvyklé, v Austrálii se často při hledání nového zaměstnání předkládají reference. Reference jsou doporučení od Vašich předcházejících zaměstnavatelů se stručným popisem Vaší práce a hodnocením. Jsou tu též kontakty, na kterých si může nový zaměstnavatel informace o referenci ověřit. Když hledáte lepší pracovní pozici, nejen že budou od Vás tyto reference vyžadovat, ale též si je budou s velkou pravděpodobností ověřovat.

To, jakou práci si nejdete nezáleží jen na Vaší úrovni jazyka a předchozích zkušenostech, ale také na Vašich časových možnostech. Studenti jazykové školy mají zpravidla čas odpoledne a večer, studenti odborných škol pak jsou časově flexibilnější, protože rozvrh hodin se na některých školách dá rozvrhnout např. Jen na 2 dny v týdnu a zbytek týdne máte volno.

Job interview note Employment concept

Nabídka práce je poměrně široká a inzeráty najdete jak na nástěnkách školy tak i v inzertních novinách nebo např. pomocí internetu. Vždy záleží na druhu práce, který hledáte. Existují pozice, na které dostanete kontakty od svých spolužáků, jako např. roznášení letáků. Příprava a nebo rozvážení pizzy se často inzeruje ve výkladech v konkrétních restauracích. Dobrý způsob hledání práce je obcházet potenciální zaměstnavatele a nechávat jim vizitku se svým kontaktem. Ve chvíli, kdy budou potřebovat někoho narychlo zaměstnat, Vaše vizitka přijde vhod. Pokud se rozhodnete potenciální zaměstnavatele obejít, záleží na tom, jak se prezentujete a tak trochu i na štěstí. Běžně studenti obejdou i 50 míst, všude si od nich vezmou kontakt a slíbí, že v případě zájmu se ozvou. Z 50-ti se Vám ozvou 2 zaměstnavatelé a nabídnou Vám práci. Rozhodně nezoufejte, pokud nenajdete práci hned v první týden. Kdo intenzivně hledá, určitě práci najde.

Hledání kvalifikovanějších pozic je individuální. Velkou úlohu tu hrají reference a dobré propracované CV. Například práce v IT se často hledá tak, že nabídnete své služby nějaké firmě kompletně zdarma s tím, že chcete získat reference. Pokud firma zjistí, že umíte dobře pracovat, sama Vám v krátké době nabídne práci za peníze. I když Vám placenou práci firma nenabídne, dostanete za nějaký čas dobré reference a ty Vám už pomůžou k placené práci.

Nejčastější studentské zaměstnání
Studenti si zaměstnání nejčastěji hledají v oblasti pohostinství (číšník, servírka, pomoc v kuchyni, barman) nebo ve službách (Au Pair, babysitting, rozvor pizzy, úklid, recepční, doplňování zboží atd.).

PozicePřibližná mzda v AUD za hodinu
Servírka, číšník, barman - dobrý zisk ze spropitného - "tips"20-25
Pomoc v kuchyni restaurace - tzv. Kitchenhand18-25
Obsluha v kavárně (barista)20-25
Sběr ovoce (zajištěné ubytování na farmě)16-18
Uklízeč(ka) v hotelu nebo v kancelářích20-25
Doplňování zboží v supermarketech18-24
Umývání aut, obsluha čerpací stanice16-20
Roznášení letáků - častá víkendová práce18-20
Práce v pekárně16-20
Rozvážení pizzy + tips20-30
Práce pokladní v supermarketu19-25
Pomocné práce na stavbách20-40
Noční stěhování kanceláří20-30

portrait of a store owner Woman working at flower shop smiling Woman walking several dogs

Nalezení práce závisí na různých faktorech
Prvním faktorem je úroveň Vaší angličtiny. Austrálie je sice velmi benevolentní k lidem, kteří nemluví anglicky velmi dobře, ale kvalifikovanější práci bez znalosti jazyka najdete jen velmi těžko. Studenti se základní angličtinou pracují nejčastěji v kuchyni, kde asistují při umývání nádobí a nebo například roznáší letáky. Tyto práce nevyžadují prakticky žádnou znalost jazyka. Pro získání této práce nebudete potřebovat žádné reference ani CV.

Dalším a podstatným faktorem pro lehčí získání práce je flexibilita Vaší školní docházky. Studenti na jazykových školách mají povinnou docházku od 9:00 do 15:00, a proto pracují po večerech a nebo přes víkendy. Tím pádem je pro ně okruh práce omezený na profese, kde se začíná až po 16:00 odpoledne. Je to například rozvoz pizzy, úklid kanceláří, ochrana objektů, práce v pekárně, doplňování zboží do regálů, apod.
Nejlepší možnosti práce v Austrálii mají studenti, kteří studují odbornou školu. Je to kvůli tomu, že rozvrh na odborné škole je o dost flexibilnější. Například hodně odborných škol v Sydney nabízí volbu výuky ráno, odpoledne a nebo večer. Jiné školy zase umožňují si vybrat z dopředu daného rozvrhu a tento se často dá vtěsnat i do 1 a půl dne týdně. Samozřejmě u studentů, kteří studují odbornou školu se předpokládá lepší znalost jazyka a též určitá znalost prostředí, kterou už za tu dobu, co jsou v Austrálii, získali. Toto všechno jsou faktory, které způsobují to, že studenti odborných škol a univerzit pracují na kvalifikovanějších pozicích a samozřejmě za výrazně lepší hodinovou mzdu.

Výdělky studentů
Výdělky studentů v Austrálii se výrazně liší. Min. hrubá mzda v Austrálii je 17 AUD/hod. Počítejte s tím, že průměrně si lze u různých typů pozicí vydělat přibližně 17-30 AUD/hod. V Sydney, Brisbane a Perthu je obecně odměna vyšší a pohybuje se okolo 20 AUD/hod. Velkou výhodu přináší práce o víkendu a státních svátcích, kdy dostáváte příplatek, takže Vaše odměna bude 1,5-2,5x vyšší! Výhodné jsou také pozice, kde dostáváte tips, které Vám mohou odměnu několikanásobně zvýšit. Pokud pracujeme v oblasti pohostinství, je také velká výhoda to, že většinou máte stravu v pracovní době zdarma, na čemž za jídlo můžete výrazně ušetřit.

supermarket 200295719-001 Two male bakers wearing aprons standing with arms crossed, portrait

Příklady stránek, kde můžete hledat a najít práci :-):
www.seek.com.au – všeobecné pozice
https://au.jobted.com
https://au.jooble.org/
www.gumtree.com.au – různé kategorie pozic, práce na poloviční úvazek
www.jobs.com.au – různé kategorie práce včetně specifických kategorií pro cestovatele
www.joboutlook.gov.au – množství informací o požadavcích na jednotlivé pozice, šance na získání jednotlivých pozic i výška platu, který můžete na dané pozici očekávat
www.industrialrelations.nsw.gov.au – užitečné informace o právech zaměstnanců a zaměstnavatelů, výška odměny podle jednotlivých kategorií práce, rady při hledaní práce, atd.
www.travellers.com.au – specifická nabídka pro studenty a cestovatele, obsahuje užitečné rady při hledání práce, nabídka vhodných kurzů…
www.careerone.com.au – všeobecné pozice
www.mycareer.com.au – všeobecné pozice
www.monster.com.au – všeobecné pozice
www.jobserve.com.au – všeobecné pozice
www.seek.com.au
www.travellersatwork.com
www.pinnaclepeople.com.au
www.employmentnational.com.au – zaměřené na cestovatele a studenty
www.juliaross.com.au –specifické vyhledávání práce na částečný úvazek
www.hays.com.au – všeobecné pozice
www.paxus.com.au – specifická kategorie pro cestovatele
www.wagenet.gov.au – užitečné rady na hledání práce včetně např. platových podmínek
www.workplace.gov.au – užitečné rady pro hledání práce
www.careersonline.com.au – užitečné a podrobné rady pro hledání práce
www.daywork.com.au – specifické práce na částečný úvazek, dočasné a sezónní práce
www.workaboutaustralia.com.au – poměrně omezená nabídka pozic různých kategorií

Dobré zdroje při hledání práce jsou:
• Noviny – speciální pravidelné sekce o práci, spolu s inzeráty a nabídkami práce • Nástěnky ve škole
• Facebookové stránky
• Známý, kamarádi, spolužáci
• Osobní návštěva zaměstnání – nejefektivnější forma. Vyplatí se navštívit jedno místo víckrát a „připomenout se“
• Australské stránky pracovních agentur a pracovní agentury – množství profesionálních pracovních agentur, většinou placené služby

Tax Refund - Red Button

Daně
Tak jako jinde, musí i v Austrálii studenti platit daně. Z Vašeho výdělku každý měsíc odvádíte daň z příjmu a zaměstnavatel za Vás odvádí povinné zálohy. V Austrálii trvá Finanční rok od 1.7. do 30.6. následujícího roku a poté můžete požádat až do 31.10. o vrácení přeplatku na daních.
Co je důležité vědět:
o přeplatky na daních lze žádat pouze v případě, že máte vyřízené studentské vízum na min. 6 měsíců (konkrétně je to min. 183 dnů), pokud si tedy nejste jisti, na jak dlouhou dobu vycestovat, může toto být důležitý faktor k rozhodování. Pro zaměstnavatele budete také atraktivnější zájemci, kteří krátce po zaučení nepojedou zpět domů 🙂 V případě, že máte studentské vízum v délce min. 183 dnů, jste z hlediska daňového systému považováni za australské residenty pro daňové účely (Australian resident for tax purposes) a výše daně bude 2x nižší než tehdy, kdybyste měli studetské vízum vyřízené na kratší dobu. Navíc, pokud váš celkový příjem nepřesáhne 18 200 AUD, odvedené daně vám budou v plné výši vráceny.

Váše zdanitelného příjmu v AUDRezidentiNerezidenti
0 - 18.200032.5 centu z každého $1
18.201 - 37.00019 centů z každého $1 přes $18.20032.5 centu z každého $1
37.001 - 80.000$ 3.572 + 32,5 centů z každého $1 přes $ 37.00032.5 centu z každého $1

Jak požádat o vrácení daní Vám rádi poradí koordinátorky v naší partnerské pobočce v Sydney.

logo_coolagent10perc

Pro detailnější informace kontaktujte naši koordinátorku:

Jarka Dudíková, jarka@coolagent.cz

nebo zavolejte na bezplatnou linku COOLAGENT zdarma z celé ČR: 800-1-AGENT (tj. 800-1-24368).

REGISTRACE NA PROGRAM STUDIUM A PRÁCE V AUSTRÁLII (stránka obsahuje informace k vyplnění a on-line formulář).