Tomáš – Fort Wayne, Indiana, USA

Ahoj všichni.

První se trochu představím, jmenuju se Tomáš a je mi 17 let a bydlím v Praze. Jsem na střední škole na celý školní rok ve Fort Wayne ve státě Indiana v USA a teď zrovna jsou tomu už 3 měsíce, co jsem odletěl z domova. Je strašné, jak to rychle letí.

Jsem v rodině, která už měla několik výměnných studentů, ale tento rok je první, kdy nás mají dva najednou. Se mnou je v rodině ještě Gréta (Itálie). Někdo se může děsit, být s dalším výměnným studentem v jedné rodině, já si ale myslím, že to je fajn a můžeme spolu sdílet naše nové zážitky a zkušenosti. Rodinu si nemůžu vynachválit, lépe jsem snad dopadnout nemohl. Můj host-brácha hraje taky rugby, za což jsem strašně vděčný (vím, jak těžké asi muselo být najít v USA ragbyovou rodinu). S host-tátou chodím do posilovny a celkově si se všema rozumím. Protože můj host-brácha se chystá na univerzitu, hodně cestujeme a navštěvujeme všechny možné státy a už jsem byl na spoustě úžasných místech. Indiana je pěkné místo, v mnoha věcech mi to připomíná českou přírodu a zvykl jsem si tu velice rychle. Skoro každý, kdo byl ve státech trochu delší čas, Vám poví, že všichni lidé tu jsou strašně milí a dobrosrdečný a ani u mě to není výjimkou.

Chodím do obrovské škole, která má okolo 2500 lidí, což je ve státech docela normální střední škola. První den jsem byl v šoku, když jsem dostal asi 100 stránkový katalog jenom s předměty, které jsem si mohl vybrat. Opravdu tady můžete studovat vše, od cizích jazyků po asi 10 druhů matiky ale i hudbu, keramiku, vaření, všechny vědy a například já mám strenght and condition (normální posilka během školy). Ze začátku samozřejmě byla škola úplně jiná, člověk moc nerozuměl, nevěděl, jak se všechno dělá na počítači (ano skoro vše je na laptopech, jsem asi jediný, kdo si dělá nějaké zápisky rukou), ale brzy jsem si na vše zvyknul, angličtina se zlepšuje každým týdnem a už to není tak těžké. Učitelé jsou milí a se vším mi pomohou, když potřebuju. Jsem věkem „senior“ (poslední ročník), ale moje škola všechny výměnné studenty dává o rok níže, takže jsem „junior“. Vlastně to nemá zas takový význam, mám většinu předmětů dohromady se seniorama, jenom nebudu mít na konci roku s nima graduation. Určitě mezi veliké zážitky patří domácí utkání amerického fotbalu, homecoming a příští týden mě čeká semi-formal night.

Je určitě veliká výhoda, když můžete ve škole dělat nějaký sport a určitě bych to všem doporučil, když budete mít tu možnost. Na středních školách to tady sportem žije. Díky rugby jsem poznal spoustu kamarádu a trávím s nimi většinu času. Navíc jsme na konci podzimní sezóny obsadili 2. místo na state championship což je super úspěch. Na naší škole může člověk hrát téměř cokoliv od klasických sportů jako hokej, fotbal, americký fotbal, baseball basket, nebo i bowling a volejbal a cross-country běhání.

Mám spoustu zážitků, které ani teoreticky nemohu popsat v jedné zprávě. Doufám, že jste pochopili, že si to tu opravdu užívám. Poznal jsem spoustu lidí a kamarádů, spoustu ostatních exchange studentů a spoustu nových kultur a zvyků. Otevřelo mi to oči, že máme spoustu možností a zaleží jen na nás, jak s nimi naložíme. Nezáleží na tom, jestli jsme z Česka nebo z Brazílie či z Číny, všichni se spolu dorozumíme anglicky a můžeme spolu trávit čas, bavit se a být kamarádi i když jsem z jiných koutů světa a to je něco úžasného. Když jsem seděl v kanceláři v Praze v COOLAGENTU, nebyl jsem si jistý, co dělám, ale věděl jsem, že bych litoval nevyužité šance. Můžu Vám ale slíbit, že rozhodně nebudete litovat, když uděláte ten první krok ze své komfortní zóny a vydáte se třeba taky do USA třeba nbo někam jinam.

P.S. Všechna spolupráce s koordinátory jak v Indianě i v Česku probíhá naprosto bez problému, mohu vřele doporučit Coolagent, nebudete litovat. Jinak kdyby jste si chtěli přečíst více o rugby a nebo si přijít zahrát v Praze mezi fajn kluky nejlepší sport tak tady je link: https://www.rkpetrovice.cz/kapitan-junioru-tomas-pavelka-v-usa/