Tereza – Vancouver, Kanada – jazykový kurz angličtiny

Ahoj všem

Ráda bych se s Vámi podělila o moji zkušenost studia angličtiny ve Vancouveru – Kanadě, kam jsem loni, díky zprostředkování agentury Coolagent, na 3 měsíce odcestovala.

Na úvod bych chtěla moc poděkovat milé paní Šárce Kuchtové, která se mnou v průběhu příprav komunikovala a vše vyřizovala. Probíhalo to rychle a jasně, bez sebemenších problémů. Takže – děkuji.

A teď k věci…. Nyní už je tomu rok, co jsem se rozhodla, že potřebuji nějakou změnu a kontaktovala Coolagent se zájmem o jazykový pobyt v Kanadě. Vždy jsem chtěla někam odjet a poznat cizí zemi, její kulturu a zdokonalit se v jazyce. A jelikož jsem neměla parťáka, co by jel se mnou a nikdy předtím jsem sama takhle daleko nebyla, přišlo mi jako nejlepší způsob, jet poprvé přes nějakou agenturu, která vše před odjezdem zařídí za Vás. Miluju přírodu, takže jsem si vybrala 3. měsíční intenzivní kurz angličtiny v kanadském Vancouveru. A ty nejlepší 3 měsíce v mém životě mohly začít…

Moje hostitelská rodina byla moc milá tříčlenná rodina původem z Číny. Do Kanady přišli už před více jak 30 lety, tudíž to byli regulérní Kanaďané, kteří doma mezi sebou mluvili anglicky. Co se týká samotného ubytování, měla jsem krásný velký pokoj sama pro sebe. Spolu se mnou byly v mé hostitelské rodině ubytovány ještě další 3 studentky – Brazilka, Japonka a Mexičanka. Takže jsme dohromady tvořili jednu velkou a krásnou multikulturní rodinku. Byla to paráda.:))) Jediné, co bych mému ubytování v hostitelské rodině vytkla, bylo jídlo. Měla jsem předem zařízenou plnou penzi a celé tři měsíce to bylo stále dokola. Snídaně v pohodě, klasika cereálie s mlékem. Ale například k obědu do školy to byl sendvič z toastového chleba připravený na 2 způsoby (šunka, sýr, vaječnice; šunka, sýr, salát) a střídající se obden po dobu tří měsíců. A večeře byly buď těstoviny, nebo rýže (..v tedy tomhle zrovna jejich čínský původ nezapřeli )))..výjimečně pár brambor a vždy se spoustou zeleniny. Takže si asi umíte představit, že jsem jako typický Čech, měla docela hlad a přes den si dokupovala nějaké to levnější jídlo navíc, nejčastěji pizzu. I tak jsem tam za ty tři měsíce pár kilo zhubla, ale nějak jsem to vydržela a moji jinak skvělou rodinu si nechtěla měnit pouze kvůli jídlu… Byla jsem přece v Kanadě a to bylo báječný! )) Jen tím chci upozornit, že tahle situace se může stát i Vám a je třeba počítat s nějakou finanční rezervou i na to jídlo, přestože máte předem zaplacenou plnou penzi… Je to tam na naše poměry fakt všechno drahé a já osobně si radši místo pořádného kusu masa koupila nějaký ten výlet nebo zážitek.:)))

 

Jazyková škola, kam jsem chodila, byla skvělá. Moc se mi líbil její systém. Bylo x budov rozmístěných po Vancouveru a v každé budově x tříd po cca 13 lidech z celého světa. Každý z nás si mohl vybrat, jak se chce angličtina učit – jestli se spíše zaměřit na gramatiku, na konverzaci, nebo se připravovat na nějakou zkoušku, atp. a rovněž jste to v průběhu studia mohl změnit. Na začátku se psal rozřazovací test a přidělili Vám určitý level. Každé 2 týdny se pak psal test úrovně FCE (psaní, gramatika, poslech) a mohl jste se posunout výše. Já začínala na levelu 8 (High-Intermediate) a končila na 12 (Advanced). Za ty 3 měsíce, co jsem tam byla, jsem se už docela rozmluvila a začala i anglicky přemýšlet… Podle mě, jsou právě ty 3 měsíce minimální vhodná doba na to, aby Vám to v jazyce něco dalo. Jezdili tam lidi i na 1 měsíc, ale to je podle mě fakt málo, sotva se rozkoukali a už zase jeli pryč. Dle mého názoru jsou 3 měsíce takového jazykového kurzu minimum, půl roku by byl ideál. Už jen to, že jste na druhé straně světa…kdy se tam znovu dostanete? Zkrátka je třeba z toho vytěžit maximum. Jak po jazykové stránce, tak poznávací.

A teď něco málo k tomu poznávání…. Vancouver a jeho okolí je prostě úchvatný. Nejvíce se mi líbilo, že prostě po škole sednete na autobus, skytrain nebo seabus (autobus-loď přes moře z centra do North Vancouveru ) a rázem se z moderního centra plného mrakodrapů ocitnete v divoké a nádherné přírodě, kde je spousta treků a dechberoucích vyhlídek…. Rovněž jsem absolvovala pár delších víkendových výletů, jako třeba do Skalnatých hor… a jela jsem se podívat i do USA, Seattlu, který je od Vancouveru také kousek. Pro představu, co všechno se dá stihnout při tříměsíčním intenzivním jazykovém kurzu v Kanadě, přikládám pár fotografií z mých výletů. A to tam v době mého zimního pobytu skoro pořád pršelo :)))

Na závěr bych už řekla jen toto… pokud váháš někam jet, tak neváhej a jeď! V Kanadě jsem poznala ty nejúžasnější lidi z celého světa, jejich kulturu, ve volném čase jsem viděla ty nejkrásnější místa, zcela jsem se osamostatnila…. Za tu krátkou dobu jsem stihla poznat, zjistit a zažít tolik věcí, jako tady nikdy předtím. Rozhodnut se jet bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat a ničeho nelituji. Dalo mi to hrozně moc a vrátila jsem se jako někdo úplně jiný. Cestování je podle mě to nejlepší, co člověk pro sebe může udělat.

Takže už žádné výmluvy a hurá do toho!

Tereza