Sarah – Clarksville, Ohio, USA

Školní rok 2015/2016 – Týden před odletem jsem se velmi bála. Přece jen je něco jiného letět někam s rodinou než letět někam sama. Ale ten hlavní důvod mého strachu byl ten, že jsem jela do úplně nového prostředí, kde nikoho neznám a na rovinu… nemyslím si, že bych byla v angličtině nějak výjimečně dobrá.

Sarah2Sarah3

15. sprna jsem letěla z Vídně přes Curych do Chicaga a odtamtud do Dayton v Ohio. Nejlepší věc, kterou jsem před odletem udělala, bylo to, že jsem noc před tím nespala, takže v den D jsem se stresovala o něco méně než normálně. Pokud se chystáte do USA, tak pro vás mám malou radu: nikdy neignorujte varování „zkontrolujte si víza“, protože pokud v nich máte chybu jako já, tak vás v USA čekají nepříjemné rozhovory. To mě přivádí k radě číslo dvě: mezi lety mějte alespoň dvě hodiny čas na přestup. Moje první letadlo mělo asi hodinu zpoždění, takže na druhém meziletu nebyl prostor pro chyby.

Sarah6Sarah1

Každopádně jen co jsem přiletěla do Daytonu, tak mě moje hostitelská rodina čekala s otevřenou náručí (a velkou večeří). Musím se přiznat, že první týden jsem skoro vůbec nerozuměla, a i když mi říkali, že když nebudu rozumět, mám se zeptat, tak jsem byla v takovém stresu, že nejlepší způsob bylo usmívat se a přikyvovat. Teď jsem tu již tři měsíce a pokud nějakému slovu nerozumím, vždy se zeptám. Sarah4

Škola je tu jak v amerických filmech, všechno je tu velmi moderní, nové a velké. Já osobně jsem na poměrně malé škole, ale tato malá škola je asi dvakrát tak velká jako moje škola na Slovensku.

V příspěvcích předchozích zahraničních studentů jsem se dočetla, že všichni doporučují se co nejvíce zapojit do mimoškolních aktivit. A musím vám říct, že měli pravdu! Jen co jsem sem přijela, tak ještě ten měsíc jsem začala hrát tenis (a to jsem ho nehrála šest let) a zahrála jsem si na největším stadionu v Ohiau, kde jsem vyhrála druhé místo. Ale vyhrála jsem mnohem víc než to. Holky, s kterými jsem v týmu, jsou teď jedny z mých nejlepších kamarádů. Také chodím na každý fotbalový zápas a to ani fotbal nemám moc ráda, protože nedokážu pochopit jeho pravidla, ale hlavním účelem je socializovat se co nejvíce je to možné.

Sarah7Sarah8Sarah5

Pamatujte, že Amerika je země plná příležitostí a pokud budete celou dobu sedět zavření doma v pokoji, tak ty příležitosti promarníte! Někdy se člověk musí přizpůsobit a je samozřejmé, že ne vždy to bude lehké, ale pokud to dokážete, tak se tu budete mít fantasticky. Já tu jsem zatím jen pár měsíců a už vím, že toto rozhodnutí bylo nejlepší v mém životě. Za čtyři měsíce jsem tu zažila americký Halloween, prošla si různé obchody, ochutnala zahraniční jídla, navštívila různé univerzity a především poznala mnoho úžasných lidí. A to je jen začátek. Moje hostitelská rodina mě s sebou bere do Alabamy a na Floridu a za 125 dní letíme do LA a právě teď, za dvě hodiny, jedeme do západní Virginie.

Tento rok mi přináší mnoho zážitků a já si chci užít každý moment, co tu jsem a využít každou příležitost, jak se stát úspěšnou. A díky COOLAGENT a středoevropskému přízvuku to nemůže být tak těžké!