Vyhledávání

Nejčastěji hledáte: aupair, irsko

Solvay, New York, USA

Školní rok 2015/2016 – Ahoj, jmenuji se Kevin Turner. Už moje jméno mě předurčovalo se účastnit tohoto výměnného programu, nad kterým jsem uvažoval už od dětství, protože můj bratr se tohoto programu též účastnil.

Do USA jsem přiletěl dost pozdě, až 3. září. Škola mi začínala už 8. září. Let jsem měl příjemný, protože jsem letěl přímo z Vídně do Washingtonu a odtamtud potom do Syracuse v New Yorku, kde si mě vybrala rodina.

Kevin1Kevin5Kevin2

Hned jak jsem přiletěl, tak mě na letišti čekala rodina s velkým bannerem se slovenskou a americkou vlajkou a dvojjazyčným přivítáním. Mojí rodinu tvoří svobodná matka s dvěma dětmi, dcerou a synem. Host sister nepotkávám moc často, protože tenhle rok odešla na college, takže je doma hodně málo, více méně jen přes svátky. Mému host bratrovi je 15 let, ale do školy nechodí, učí se doma hlavně přes internet a jednou týdně jde do školy. Rodina je celkově skvělá a jsem strašně rád, že jsem dostal rodinu, s kterou jsem si sedl.

Adaptace pro mě nebyla nijak složitá, protože jazyk jsem ovládal dobře i před tím, protože jsem již několikrát v USA byl a to i sám. I když jsem věřil, že to nepřijde, i tak mi první 2-3 týdny chyběl domov, ale to brzy přešlo.

Moje škola je jedna z nejmenších (na zdejší poměry), chodí tam okolo 600 žáků. Ve škole jsem od začátku musel vyřizovat hodně věcí, zpočátku především to, aby mě zařadili do senior year, což se mi naštěstí nakonec podařilo – věkově patřím do senior year, ale nedopatřením jsem do přihlášky vyplnil, že jsem ukončil pouze 10. rok školní docházky (na toto si dejte pozor při vyplňování přihlášky. Musíte brát ohled na to, že u nich je deváťákům 14 let, takže pokud vám je 17, máte právo být zařazeni do maturitního ročníku – když bych znal jejich systém i před tím, ušetřil bych si mnoho vyřizování). Dále jsem si skoro denně měnil předměty (to je na jejich systému super, pokud vám nevyhovuje učitel či předmět, popřípadě jeho obtížnost, jednoduše si to změníte bez jakýchkoliv následků). Nejvíc se teď snažím o to, aby mi povolili tu maturovat, ale to je opravdu komplikované. Můj guidance counselor je ale velmi příjemný člověk, který se mi se vším snaží vyjít vstříc. Učivo je zatím o dost jednodušší než u nás, žádný systém odpovědí u tabule, známky jsou jen z testů a domácích úkolů.

Kevin7Kevin6Kevin8

Škola také nabízí mnoho zajímavých mimoškolních aktivit, které by jsem v rámci školy na Slovensku dělat vůbec nemohl, např. bowling, lyžařský klub a plno dalších sportů a klubů.

Nejlepší část pobytu je ale zatím to, že moje host family, stejně jako já, miluje cestování. S tím souvisí i to, že jsem dostal možnost pokračovat tady v tom, co dělám i doma a to je stolní tenis. Našel jsem si tu klub a jezdím na různé turnaje po celém státě. Už jsem byl na třech turnajích, v NYC či v Pennsylvánii a i jsem si něco vydělal výhrami. Jsem velmi rád, že je moje rodina ochotná se mnou cestovat.

 

Kevin9Kevin12Kevin3

New York City bylo skvělé. I když jsem tam už byl, tak mi v té době bylo jen 8 let, takže jsem si to teď užil o mnoho víc. Jel jsem tam hlavně kvůli turnaji, ale poté jsme se byli podívat na všechno, co se za víkend dalo stihnout – Times Square jsme prošli asi 100krát, viděli jsme Sochu Svobody, Empire State Building a mnoho dalšího. Třešničkou na dortu byla slovenská restaurace v Brooklynu Milan’s Restaurant, kterou doporučuji každému Exchange studentovi, který se ocitne v její blízkosti. Nevím, jak ostatním, ale mně naše jídlo opravdu chybí a dát si pro změnu k večeři brynzové halušky nebo segedínský guláš, kofolu a horalky, to bylo fakt super. A majitel je neskutečně příjemný, zabalil nám jako dárek horalky, kofolu a brynzovou pomazánku na snídani na další den.

Kevin10

Nedávno jsem též navrhl, že jsem na internetu viděl, že v LA bude koncert, kde vystoupí plno známých umělců jako např. Ed Sheeran, Bruce Springsteen, John Legend, Pharell Williams, Pink atd. a jestli bychom to nemohli spojit s nějakým výletem tam. Host mum mi slíbila, že se pokusí to zařídit a že pokud to půjde, že pojedeme. Bylo to hodně narychlo, ale nakonec jsme opravdu seděli v letadle směr Los Angeles, čemuž jsem skoro nemohl věřit. Viděli jsme Walk of Fame, Hollywood Sign a plno dalších super věcí v LA a samozřejmě i ten koncert. Byl to skvělý výlet.

O jarních prázdninách jedeme také na výlet lodí po Karibiku, na což se také strašně těším.

Zajímavé bylo i poprvé zažít akce jako Halloween (skutečně je to jako ve filmech, běháte od domu k domu a sbíráte sladkosti), Homecoming – to nadšení všech pro high school sporty je neskutečné a u nás naprosto nevídané.

Ve škole s každým vycházím. I když je to menší škola, děje se tu plno zajímavých věcí. Lidé se mě ptají na věci, které mně přijdou samozřejmé. Když řeknu, že jsem ze Slovenska, drtivá většina z nich si představí, že je to někde v Rusku. Překvapivě se mě hodně lidí ptá, zda je na Slovensku úředním jazykem angličtina, ale to je asi hlavně tím, že můj přízvuk je skoro nerozeznatelný od native speakera, i když rezervy tam samozřejmě jsou. Každého ale hodně zajímá, co je na Slovensku jiné a hlavně náš jazyk. Jednou jsem při obědě telefonoval s kamarády a spolužáci si mě začali natáčet a poté s pomocí google translate překládat, co jsem povídal. Neměli šanci :D.

Kevin4Kevin11

Syracuse je známé velkou zimou a obrovským množstvím sněhu, z čehož jsem měl zpočátku strach. Tato zima je prý ale jedna z nejmírnějších za velmi dlouhé období. Když tu někomu řeknu, že u nás máme sníh jen pár dní v roce a i tak je ho velmi málo (jsem z jihu Slovenska), tak se mi jen začnou smát a říkají, ať se připravím na nejhorší. Zatím ale vše vypadá v pohodě, tak uvidíme.

Všechno toto jsem ale vůbec nemusel prožít, protože jsem svůj pobyt skoro zrušil, nechtěl jsem odjet na tak dlouhou dobu a měl jsem pocit, že mi to nic moc nepřinese, zrušení bylo dokonce už i v systému. No ale naštěstí jsem se rozmyslel a díky skvělé Vandě se to ještě podařilo zachránit a tak jsem tu. Zatím tři měsíce, ale zážitků mám za tu chvilku velké množství.

Vůbec nelituji svého rozhodnutí a jsem velmi rád, že jsem tady. Každému, kdo váhá, zda jet, mohu tento program jedině doporučit. Děkuji COOLAGENTu a Vandě za zprostředkování super roku :).

 

 

Chcete zažít něco podobného?
Tak neváhejte a kontaktujte mě ještě dnes!

Šárka Kuchtová

koordinátorka

Všední den 9 - 17h

Odpovíme do 24 hodin

Nezávazná poptávka

Nemějte obavy. Vše za Vás vyřídíme.

Máme více než 26 let zkušeností

Historie COOLAGENTu se začala psát roku 1995 a od té doby jsme zažili a úspěšně vyřešili tolik věcí, že už nás něco jen tak nepřekvapí, a my vám tak s čímkoliv dokážeme bleskově pomoci. Ruku na to!

Pár střípků z historie

Pomohli jsme více než 20 000 spokojeným klientům

Našimi prvními klientkami byly Zuzana J. a Mária M., které již v roce 1995 vyrazily na Au Pair do Británie. Od té doby plníme životní přání a sny vás všech jako na běžícím páse a velmi nás to baví! 

Prohlédnout reference

Ke každému klientovi máme individuální přístup

Dobře víme, že každý/á z vás má své specifické potřeby, touhy, plány i cíle, které si vždy pečlivě vyslechneme, abychom vám mohli pomoci vybrat ten nejlepší program pro vás. A tím to nekončí, k ruce jsme vám po celý program. 

Zjistit více o nás
newsletter

Zůstaňte s námi
v kontaktu

Chcete si vybrat nějaký kurz nebo práci v zahraničí a pořád ještě váháte?