Adéla – jazykový kurz angličtiny – Malta, léto 2017

14 dní na Maltě

14ti denní jazykový pobyt na Maltě se pro mě stal nejsilnějším a nejlepším zážitkem za celý můj život. Ráda bych se vyjádřila ke všem možným aspektům tohoto pobytu. Doufám, že tím posloužím dále těm, kteří se rozhodují a zvažují investovat peníze do jazykového kurzu právě na Maltě.

Destinace/místo/počasí – Komplex Sprachcaffe, kde se odehrává veškerá výuka a kde člověk tráví většinu volného času, se nachází zhruba 15 minut chůze od rušného města. Poblíž je vše potřebné – pošta, supermarket, restaurace. Uvnitř komplexu je bazén, třídy, recepce, bistro a také ubytování. U bazénu člověk stráví většinu času, jelikož na Maltě je neustále opravdu velké teplo. Studenější vlna se pohybovala v rozmezí 30°C. Je ale potřeba dát si pozor na klimatizace, které jsou opravdu všude a většině z nás nedělají dobře. Ve všech třídách, na recepci, v supermarketu, v autobuse se teplota klimatizací nastavuje méně než na 20°C, takže nakonec člověk ocení to parno u bazénu.

Škola/výuka – Třídy jsou rozdělené do levelů podle toho, jak každý splní vstupní test. Já jsem se dostala do nejvyšší úrovně, tedy C1. V kurzu jsme se sešla super parta lidí, kde jsem si našla úžasné kamarády. Náplň výuky byla klasická – speaking, writing, gramatika, listening, většinou proložená krátkými domácími úkoly. Vše asi hodně záleží na daném vyučujícím. Já jsem se svojí učitelkou Lindou byla nad míru spokojená. I přesto, že mluvila celkem rychlým tempem, po prvních hodinách jsem si zvykla. Její hodiny nebyly pouze klasické nudné vyučovací hodiny. Prokládala je vtipnými historkami ze života, zajímavostmi z anglického jazyka, z výslovnosti atd. Pokud zpozorovala, že nás přepadá únava, okamžitě zareagovala, změnili jsme činnost – různé „speakingové“ hry, což jsem velice ocenila. Do školy jsem se každý den těšila. S intenzivním kurzem tedy nemám zkušenosti, ale za sebe jsem byla se svým, standartním, kurzem spokojená. Vždy pak člověku zbyl půl dne na jiné aktivity, na seznamování atd.

Ubytování – Bydlela jsem ve standartním apartmánu, který jsem sdílela s 5 spolubydlícími. Tam jsem se spřátelila se dvěma Němci, kteří bohužel po týdnu odjeli. Se zbytkem spolubydlících jsem si bohužel nesedla. Není to ale vůbec žádný problém. Zkrátka jsem si „doma“ vždy jen dala sprchu, najedla jsem a letěla za svými jinými kamarády. Naštěstí jsem společenský typ a poznala jsem mnoho lidí okolo, tím pádem mi nevadilo, že netrávím čas se spolubydlícími. Ubytování není vůbec na špatné úrovni, je zde vše potřebné, za pobyt jsem nestrádala.

Jídlo- Stravovala jsem se sama, tudíž jsem si vezla hodně „rychlovek“ z ČR, které jsem si sama vařila. Občas jsem zašla do Sprachcaffe Bistra, kde jídlo bylo skvělé a na Maltu i levné. Blízko je také supermarket, kde se dá sehnat opravdu vše. Nad Sprachcaffe se nachází také univerzitní restaurace, kde se dá také dobře za levno najíst. Jídla jsou to klasická, jako těstoviny, hamburgery, pizzy, saláty.

Lidé/obyvatelé – Všichni byli strašně milí, vstřícní, nápomocní. I mezi zaměstnanci Sprachcaffe jsem si našla mnoho přátel. Všichni rádi se vším pomůžou a vezmou tě mezi sebe, jakoby ste se znali roky.

Výlety – Mnoho výletů je organizováno od Sprachcaffe. Člověk si vše může zařídit i sám, ale pro mě bylo jednodušší a pohodlnější zvolit již ty zorganizované. Za celý pobyt jsem se ale stihla podívat pouze na 2 místa – na jednu úžasnou pláž a na Blue Lagoon. Blue Lagoon rozhodně doporučuji. Bez návštěvy tohoto kouzelného místa prostě Maltu opustit nemůžete. Více výletů jsem nestihla, jelikož jsem se první týden dost rozkoukávala a druhý týden jsem vzhledem k odpolední výuce moc výletů nestihla. Ale to je pouze moje chyba. Možností je tu rozhodně mnoho.

Pláže – V blízkosti Sprachcaffe se bohužel moc pláží nevyskytuje. Jedna je přímo v centru, ale moře není moc čisté a pláž je dost malá a téměř pořád přeplněná. Další pláž je „rocky beach“, která je moře sice čisté, ale z hlediska pohodlnosti není tato pláž dobrou volbou. Vstup do moře není ideálním a pro mě, jako pro milovníka lenošení na pláži, to rozhodně nebylo tím pravým místem. Jak jsem ale již řekla, většinu času člověk tráví u bazénu a dále je tu opravdu mnoho jiného vyžití a výletů na jiné blízké pláže, že jsem každodenní návštěvu moře a pláží rozhodně nepostrádala a nepovažovala to za mínus.

Město/noční život – Malta žije nočním životem. Ve městě je oblast s názvem Paceville, která je plná nočních klubu, disco a party trvajících až do rána. Paceville všichni navštěvují skoro denně, proto je potřeba být společenský člověk, který se rád těchto akcí zúčastní. Např. moje spolubydlící byla úplný opak, chodila spát v 9 večer, a proto pobyt na Maltě neocenila a zdaleka si neužila to samé co my ostatní.

Peníze – Na Maltě je docela draho. Je to vše ale na člověku, kolik chce (může) utratit a kolik ne. Bohužel zde není pitná voda, takže se denně utratí zhruba 1euro za flašku vody. Je tu horko, takže se pije opravdu pořád. Na jídlu si člověk může také ušetřit, když si bere něco s sebou a neutrácí denně v restauracích. Moje kapesné bylo 400Euro a zpátky jsem si přivezla půlku. Stále jsem se snažila neutrácet za blbosti, ale rozhodně jsem nestrádala a když jsem prostě něco chtěla, tak jsem si to koupila.

Po osobní zkušenosti rozhodně doporučuji jet na více než 14 dní. 3 týdny jsou myslím ideální. Já jsem svých 14 dních využila na 100% a bylo to úžasné. Ale 1. týden jsem se tak trochu vzpamatovávala, zvykala si na nové prostředí, seznamovala jsem se vším a po té bych ocenila mít ještě 2 týdny na pořádné užití všeho, na více výletu atd.

Rozhodně ale nelituji, že jsem si vybrala právě tento jazykový pobyt a tuto destinaci. Moje angličtina se rozhodně o hodně zlepšila, ne jenom díky vyučovacím hodinám, ale také především kvůli komunikace s ostatními u bazénu a v podstatě celý den. Za 14 dní jsem zde poznala mnoho úžasných lidí a vytvořila si mnoho nových přátel, se kterými jsem i nyní stále v kontaktu. Maltu jsem opouštěla se slzami, ale rozhodně s vidinou, že se tam jednou ještě vrátím. Stalo se to tam pro mne i za pouhých 14 dní srdcovou záležitostí. Rozhodně všem doporučuji, stojí to za to.