Práce a pracovní povolení Kanada

🇨🇦 Práce a pracovní povolení 🇨🇦

Rádi byste se dozvěděli více informací o pracovních možnostech v Kanadě?

Pokud jedete do Kanady na studentská víza (mimo jazykové školy), získáváte automaticky pracovní povolení, které nesmí přesáhnout 20 hodin týdně, jedná se tedy spíše o brigádu (více o studijních povoleních zde).

Pokud nejedete přes studentská víza a zajímáte se o vyšší výdělky, tak je pro vás vhodný program Working Holiday. Více informací najdete zde.

HLEDÁNÍ PRÁCE

V Kanadě je práce dost! 🙂 Někomu trvá najít si práci měsíc a nebo dva a někdo ji najde hned první den. Ze zkušeností můžeme říct, že 90% studentů si práci najde během prvního měsíce.

Hledání zaměstnání si vyžaduje trpělivost a Vaši maximální zainteresovanost. Než začnete obcházet různé podniky a firmy, připravte si strukturovaný životopis (resumé, CV, Curriculum vitae). V něm zmiňte Vaše vzdělání, předcházející zaměstnání, zkušenosti v oboru, zájmy, atd… Je užitečné vytvořit si jednoduchou vizitku, aby Vás v případě zájmu mohl budoucí zaměstnavatel kontaktovat. Z tohoto důvodu je dobré mít mobil, budete tak vždy dosažitelní. I když se Vám to bude zdát neobvyklé, v Kanadě se často při hledání nového zaměstnání předkládají reference. Reference jsou doporučení od Vašich předcházejících zaměstnavatelů se stručným popisem Vaší práce a hodnocením. Jsou tu též kontakty, na kterých si může nový zaměstnavatel informace o referenci ověřit. Když hledáte lepší pracovní pozici, nejen že budou od Vás tyto reference vyžadovat, ale též si je budou s velkou pravděpodobností ověřovat.

To, jakou práci si nejdete nezáleží jen na Vaší úrovni jazyka a předchozích zkušenostech, ale také na Vašich časových možnostech. Studenti odborných škol jsou časově flexibilnější, protože rozvrh hodin se na některých školách dá rozvrhnout např. jen na odpolední nebo večerní výuku.

Nabídka práce je poměrně široká a inzeráty najdete jak na nástěnkách školy tak i v inzertních novinách nebo např. pomocí internetu. Vždy záleží na druhu práce, který hledáte. Existují pozice, na které dostanete kontakty od svých spolužáků, jako např. roznášení letáků. Příprava a nebo rozvážení pizzy se často inzeruje ve výkladech v konkrétních restauracích.

Dobrý způsob hledání práce je obcházet potenciální zaměstnavatele a nechávat jim vizitku se svým kontaktem. Ve chvíli, kdy budou potřebovat někoho narychlo zaměstnat, Vaše vizitka přijde vhod. Pokud se rozhodnete potenciální zaměstnavatele obejít, záleží na tom, jak se prezentujete a tak trochu i na štěstí. Běžně studenti obejdou i 50 míst, všude si od nich vezmou kontakt a slíbí, že v případě zájmu se ozvou. Z 50-ti se Vám ozvou 2 zaměstnavatelé a nabídnou Vám práci. Rozhodně nezoufejte, pokud nenajdete práci hned v první týden. Kdo intenzivně hledá, určitě práci najde.

Nejčastější studentské zaměstnání

Studenti si zaměstnání nejčastěji hledají v oblasti pohostinství (číšník, servírka, pomoc v kuchyni, barman) nebo ve službách (Au Pair, babysitting, rozvor pizzy, úklid, recepční, doplňování zboží atd.).

Nalezení práce závisí na různých faktorech

Prvním faktorem je úroveň Vaší angličtiny. Kanada je sice velmi benevolentní k lidem, kteří nemluví anglicky velmi dobře, ale kvalifikovanější práci bez znalosti jazyka najdete jen velmi těžko. Studenti se základní angličtinou pracují nejčastěji v kuchyni, kde asistují při umývání nádobí a nebo například roznáší letáky. Tyto práce nevyžadují prakticky žádnou znalost jazyka. Pro získání této práce nebudete potřebovat žádné reference ani CV.

Výdělky studentů

Výdělky studentů v Kanadě liší podle regionu. Nejvyšší minimální mzda je v provincii Alberta (min. 15 CAD/hod.) a British Columbia (min. 14,60 CAD/hod). Výhodné jsou také pozice, kde dostáváte tips, které Vám mohou odměnu několikanásobně zvýšit. Pokud pracujeme v oblasti pohostinství, je také velká výhoda to, že většinou máte stravu v pracovní době zdarma, na čemž za jídlo můžete výrazně ušetřit.

Dobré zdroje při hledání práce jsou:

  • Noviny – speciální pravidelné sekce o práci, spolu s inzeráty a nabídkami práce
  • Nástěnky ve škole
  • Facebookové stránky
  • Známý, kamarádi, spolužáci
  • Osobní návštěva zaměstnání – nejefektivnější forma. Vyplatí se navštívit jedno místo víckrát a „připomenout se“
  • Kanadské stránky pracovních agentur a pracovní agentury – množství profesionálních pracovních agentur, většinou placené služby

Pro detailnější informace kontaktujte naši koordinátorku Pavlu na emailu  studium@coolagent.cz, nebo tel. čísle +420 601 124 368

COOLAGENT
Vaše cesta do světa…