Konečně ses rozhodl/a vyrazit za hranice a zlepšit si svůj jazyk? Skvělá volba! Ale než začneš balit kufry, je tu pár věcí, které je třeba zvážit. Výběr toho správného jazykového kurzu totiž není jen tak. Je to skoro jako výběr životního partnera – musíš se zamyslet, co od něj očekáváš, co ti může přinést a hlavně jestli to bude stát za to. Pojďme se na to podívat krok za krokem!
První krok je samozřejmě výběr jazyka, bez toho to nepůjde. Ať už toužíš po tom mluvit jako Agent 007 a okouzlovat klienty perfektní angličtinou, nebo máš radši španělskou vášeň, francouzský šarm nebo ruskou razanci, je důležité si ujasnit, co tě baví a co ti bude k užitku.
Taky nezapomínej, že jsou na světě i jiné jazyky než ty evropské, které máme obvykle možnost učit se už na základní nebo střední škole. Nejvíc lidí na světě mluví například čínštinou, respektive mandarínštinou, a v kurzu je také arabština nebo hindština. A zatímco v Česku už umí anglicky téměř každý, s dobrými znalostmi těchto vzdálených jazyků můžeš udělat velkou kariéru. A taky trochu zamachrovat, co si budem, že?
Teď, když máš jasno v jazyce, je čas vybrat místo. Jelikož se většinou jazyků, které jsou nejčastěji v nabídce, mluví ve více zemích, můžeš se zaměřit na kulturní zážitky, klima a další specifika.
Britský Commonwealth, sdružení 56 samostatných zemí a dalších závislých územích a teritorií, se doslova rozprostírá napříč celým světem, což ti umožňuje opravdu pestrý výběr destinací.
Klasikou je samozřejmě Anglie v čele s byznysem a kulturou pulzujícím Londýnem nebo univerzitními legendami Oxfordem a Cambridge. Za úvahu ale stojí i města na anglickém pobřeží, kde jsou školy co by kamenem dohodil od pěkných pláží – Brighton, Bournemouth nebo třeba Worthing.
Velká Británie nabízí také věčně zelené Irsko a svébytné Skotsko s nádhernou přírodou a taky specifickým skotským akcentem.
Druhou častou destinací je země tušených i netušených možností – ano, jsou to USA. Pokud máš rád/a velká města, velké silnice, velká auta, velké národní parky, velká gesta…zkrátka, máš-li rád/a všechno větší než znáš z Evropy, Spojené státy tu jsou pro tebe. Vyber si například z:
Pokud tě láká rozmáchlost USA s trochu ořezanými rysy a z velkých měst chceš unikat do nekonečných lesů a hor, je ideální Kanada. Nech se očarovat kouzlem Vancouveru nebo vyraž k Ontariu do Toronta.
Jestli se chceš kromě jazyka naučit taky surfovat nebo hopsat s klokany, je jasnou volbou některé z měst Austrálie – Sydney, Melbourne, Adelaide, Brisbane, Perth nebo třeba Gold Coast.
Láká tě ještě větší exotika? Tak co zkusit Jižní Afriku nebo Nový Zéland?
Nebo dáváš přednost něčemu blíže Evropě, ale s nádechem středomořské kultury? V tom případě se ti bude líbit na Maltě (ano, i tady je úředním jazykem angličtina!) nebo třeba na Kypru, kde se anglicky mluví běžně.
Pevninské Španělsko nabízí nepřeberné množství nádherných měst s bohatou historií, kulturou, gastronomií, architekturou nebo sportovními kluby. Ať už se vydáš do Madridu, Barcelony, Sevilly nebo třeba Málagy, zažiješ velmi příjemný čas.
Vyrazit ale můžeš i na některý ze španělských ostrovů. Třeba na Malorku nebo party ostrov Ibizu. I na Kanárských ostrovech se mluví španělsky. Ale pozor, na takové Madeiře frčí portugalština a na Gibraltaru byste si zase zlepšili spíše angličtinu.
Za španělštinou si ale můžeš zaletět i do Latinské Ameriky, kde objevíš krásný, ale trochu divočejší svět. 60 % zdejší populace mluví španělsky, zbytek převážně portugalsky. Vybírat můžeš třeba z Mexika, Argentiny, Kolumbie, Chile, Peru, Uruguaye či Paraguaye.
Španělsky se mluví také na většině karibských ostrovů – například na Kubě nebo v Dominikánské republice. Ale pozor, třeba na Jamajce už anglicky!
Francouzština je úředním jazykem v 29 zemích, což ji řadí na druhé místo, hned po angličtině. Po té je i druhým nestudovanějším jazykem, takže výběr jazykových kurzů je i zde velmi pestrý.
Francouzština je také procedurálním jazykem EU a v Evropě se jí mluví kromě samotné Francie ještě ve Švýcarsku, Belgii, Lucembursku a Monaku. Vyrazit na kurz tak můžete nejet do romantické Paříže, ale třeba i na Azurové pobřeží do Nice nebo pod Alpy do švýcarského Montreaux.
Pro milovníky studenějšího podnebí, hokeje a severoamerické kultury je lákavou možností kanadská frankofonní provincie Québec, kde se můžeš naučit francouzštinu s trochou toho amerického přízvuku.
Nebo tě víc láká Afrika? V té díky/kvůli koloniálnímu dědictví mluví pořád 50 % populace francouzsky. Vybírat můžeš třeba z Kamerunu, Pobřeží Slonoviny, Toga či Senegalu. A lákavé jsou i exotické ostrovy – Madagaskar, Vanuatu nebo Francouzská Polynésie.
Francouzština má ještě jedno eso v rukávu. Francie má totiž stále své zámořské departementy, tedy území, která leží klidně na druhé straně země, přesto jsou součástí Francie, a tím pádem i Evropské Unie. Na jazykový kurz tak můžete vyrazit jen s občankou a eury v kapse do těchto destinací: Guadeloupe, Martinik, Francouzská Guyana, Réunion a Mayotte.
Ani ruština nezní pouze v Rusku. Úředním jazykem je i v Bělorusku, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu a většina lidí pak umí velmi dobře rusky i na Kavkazu.
Víš ale, že ruštinu se můžeš učit i v jejím přirozeném prostředí a přesto na území Evropské Unie? Kde přesně? No přece v lotyšské Rize. V této pobaltské republice se sice mluví i lotyšsky, ale díky velké ruské menšině tu téměř každý umí a mluví i rusky.
Seznam míst, kde se mluví německy, bude značně kratší než u předcházejících jazyků. Německy se totiž převážně mluví jen v Německu a Rakousku a pak v ministátě Lichtenštejnsku, v některých částech Švýcarska a trochu v Belgii. A to je „šlus“.
V Německu si můžeš vybírat z historií nasáklého Berlína, Oktoberfestem proslulého Mnichova, mrakodrapového Frankfurtu, přístavního Hamburku nebo třeba východoněmeckých Drážďan.
Pokud je ti bližší horský a klidnější život, doporučuje spíše rakouskou Vídeň, odkud je to do Alp kousíček. A rakouská metropole se navíc pravidelně umisťuje na vrcholku žebříčků nejlepších měst pro život.
A pozor! Němčina je v kurzu i pouštním africkém státě Namibie, bývalé německé kolonii, kde stále točí výborné německé pivo.
Italštinou sice na světě mluví „jen“ kolem 65 milionů obyvatel, ale jak už jsme psali, je všeobecně pokládána za nejkrásnější a zároveň jednoduchý jazyk.
A jednoduché to zde budeš mít i s výběrem lokace. Pokud totiž nenajdeš jazykový kurz ve Švýcarsku nebo trpasličích státech San Marino a Vatikán, je téměř 100%, že si vybereš jedno z plejády krásných italských měst. Není pravda, že všechny cesty vedou do Říma, výborné jazykové kurzy můžeš najít třeba ve Florencii, kde na tebe dýchne ta pravá renesanční atmosféra.
Pokud chceš mít něco společného s více jak miliardou lidí na světě, nauč se čínštinu. Respektive mandaríjštinu, která je považována za standardní čínštinu. Čínských jazyků je totiž mnohem více. A kde se ji naučit nejlépe než v metropolích Peking nebo Šanghaj? Můžeme ti garantovat, že po příletu se ti otevře zcela nový svět plný bohaté asijské kultury a kontrastů.
Výhodou tohoto semitského jazyka je, že si opět můžeš vybírat z široké palety destinací. Úředním jazykem je totiž ve 26 zemích světa, převážně na severu Afriky a nečekaně na Arabském poloostrově.
V Arábii se ti nabízí například Spojené arabské emiráty v čele s opulentní Dubají nebo další perly Omán, Katar nebo Saúdská Arábie. Na Blízkém Východě se ti dále nabízí země s bohatou historií, kde se mísí kultury mnoha národů – Izrael, Libanon nebo třeba Jordánsko.
Pokud tě láká historie ještě starší, je jasnou volbou Egypt se svými pyramidami. Z Arabské Afriky dále doporučujeme Tunisko, Alžírsko a nebo Maroko, které je vyhlášené svou nádhernou přírodou a krásnými městy.
Délka kurzu je neméně klíčová. Kratší kurzy, které trvají od 1 do 4 týdnů, ti poskytnou ochutnávku jazyka a kultury, ale pokud to myslíš vážně a okolnosti ti to umožňují, zvaž delší pobyt na 2 až 6 měsíců. Ten ti umožní opravdu se ponořit do jazyka a místní kultury.
Každý odjezd ze svého domova, kde vše známe a kde máme své známé, je do větší či menší míry výstup z komfortní zóny. Proto možná váháš, jestli delší jazykový kurz není přílišný risk. Nezapomínej ale, ale nějaký čas trvá, než si novou destinaci osaháš a prozkoumáš, než navážeš nová přátelství. Byla by pak škoda v tom nejlepším vše ukončit a vracet se zpátky domů příliš brzy.
Ne každý kurz je určený pro všechny, spíše naopak. Existují jazykové kurzy pro dospělé, studenty, teenagery v určitých věkových hranicích nebo i pro děti. Hledej a zvažuj tedy pouze ty jazykové kurzy, které jsou šité tobě na míru.
Na jazykovém kurzu asi jen nechceš sedět v lavici a učit se jazyk, že ne? No jasně, to bys mohl/a zůstat doma! Důležité je to praktické spojit s příjemným a užívat si skvělý čas. Vyber si proto takový kurz a lokalitu, která nabízí spoustu mimoškolních aktivit – sport, kulturní akce, výlety. Například, jestli jedeš na kurz do Barcelony, určitě chceš zažít noční život a fotbal na Camp Nou!
Dalším důležitým bodem je ubytování, zvlášť pokud ještě nejsi plnoletý/á. Preferuješ autentický zážitek s hostitelskou rodinou, kde budeš neustále v kontaktu s místními a jejich zvyky? Nebo chceš raději bydlet s dalšími studenty na koleji a prožít studentský život na plné obrátky?
Hostitelská rodina je ideální pro zlepšení jazyka a navíc s ní prožiješ spoustu kulturních zážitků. Pokud se pro ni rozhodneš, najdi si nejlépe rodinu, která bydlí v blízkosti místa, kde kurz probíhá.
Pokud ale toužíš zažít více svobody a mít možnost poznávat jiné studenty z celého světa nejen na kurzu, doporučujeme ti, aby sis vybral/a studentskou rezidenci, která se obvykle nachází přímo v areálu školy.
A teď ta praktická část – finance. Některé země a města jsou zkrátka dražší než jiné. Například, život v Londýně nebo New Yorku může být pěkně nákladný, zatímco studium v Latinské Americe nebo východní Evropě je výrazně levnější.
Na druhou stranu záleží, jak svůj pobyt pojmeš. I v USA se dá zvládat pár týdnů či měsíců lowcostově, stejně jako se dá v těch levnějších destinací žít jako pán. Záleží zkrátka na tobě, co od toho očekáváš. Promysli si to ale dobře předem, abys pak na svém zvoleném místě nemusel/a dělat nepříjemné kompromisy.
Pokud máš svou vysněnou zemi, dobrou radou často je necpat se za každou cenu do hlavních nebo věhlasných měst a radši si to pořádně užít v nějakém menším. Francie není jenom Paříž, stejně jako USA nejsou pouze New York. Dej šanci jiným místům a do těch vysněných si zajeď udělat výlet na 2-3 dny. Uvidíš, že to není špatný model.
A až si budeš dělat svůj finanční odhad a plán, nezapomeň zahrnout náklady na ubytování, jídlo, dopravu a samozřejmě kapesné na zábavu!
Poslední, ale rozhodně ne nejméně důležitý bod jsme už nakousli v úvodu – mysli na svou budoucí kariéru. Jazykové dovednosti ti mohou otevřít dveře k mnoha příležitostem. Zvaž, jaký jazyk ti bude nejvíce k užitku v oboru, který tě zajímá. Angličtina je téměř univerzální, ale i ostatní jazyky mají své nezastupitelné místo. Francouzština v diplomacii, španělština v mezinárodním obchodu nebo ruština v energetickém průmyslu – každá dovednost se počítá.
Tak co, už víš, kam vyrazíš? Ať už tě to táhne kamkoli, důležité je, abys si to užil/a a něco se naučil/a. Jazykový kurz v zahraničí je investicí do tvé budoucnosti, která ti může přinést nejen skvělé zážitky, ale také skvělé pracovní příležitosti. Tak hurá do toho – svět čeká jen na tebe!
Šárka Kuchtová
koordinátorka
Všední den 9 - 17h
Odpovíme do 24 hodin
Šárka Kuchtová
koordinátorka
Všední den 9 - 17h
Odpovíme do 24 hodin
21 listopadu, 2023 | Jazykové kurzy v zahraničí, Uncategorized
Jazykové kurzy v Kanadě jsou stále mezi studenty populárnější… a není divu! Dnes jsme trochu vyzpovídali Katku a dozvěděli jsme se její zkušenosti s pobytem v Kanadě:-) Můžeš se nám ve stručnosti představit?Ahoj, jmenuji se Kateřina, je mi pětadvacet let a bydlím v Praze. Aktuálně jsem začala učit nazákladní škole první stupeň a ještě studuji poslední rok na výšce. A proč jsi se...
7 listopadu, 2023 | Jazykové kurzy v zahraničí
Ahoj, můžeš nám říct něco o sobě?Ahoj, jmenuji se Monika, jsem z Brna, studuji umělecké gymnázium a je mi 18 let. V budoucnubych chtěla studovat v zahraničí herectví a tohle léto jsem odjela na jazykový kurz do Bournemouthv Anglii na 4 týdny. Proč jsi se rozhodla vycestovat do zahraničí na jazykový kurz?Já jsem dlouho chtěla vycestovat. Původně jsem chtěla vycestovat teda...
12 října, 2023 | Jazykové kurzy v zahraničí
Ahoj, můžeš se nám ve stručnosti představit?Ahoj, jmenuju se Nikol, je mi 16 a byla jsem na jazykovém pobytu v Torontu v Kanadě. Jak dlouho jsi tam byla?Byla jsem tam na měsíc. A proč jsi se rozhodla vycestovat do zahraničí? V čem třeba vidíš výhody kurzu oproti kurzům v České republice?Já jsem vlastně na žádném kurzu v České republice nebyla....
Chcete si vybrat nějaký kurz nebo práci v zahraničí a pořád ještě váháte?