Jak je to s daněmi ve Velké Británii? Mějte v tom jasno během chvilky.

Přemýšlíte o tom, že byste vyrazili pracovat do Velké Británie? Nenechávejte nic náhodě a přečtěte si o tom, jak v Británii funguje daňový systém. V tomto článku si vše objasníme a ukážeme na konkrétních případech.

Tak jako v České republice, i v Británii, pokud zde pracujete, musíte odvádět daně.

Existují 2 druhy zdanění vašeho příjmu.

1. Odvody sociálního a zdravotního pojištění (NIN-National Insurance Number).
Je to 12 % z částky kterou vyděláte nad 155 £ / týden. Tzn. pokud si vyděláte 200 £, daníte s 12% pouze částku 45 £. Tato daň je nevratná a platí ji každý – studenti i nestudenti.

2. Daň z příjmu
– 0 % z příjmu 0 – 12 500 £/rok
– 20 % z příjmu 1 501 – 50 000 £/rok
Přesné informace na – https://www.gov.uk/income-tax-rates

Základní odpočitatelná položka (sleva na poplatníka) do příjmu 12 500£ /rok. To znamená, že pokud si za rok (zdaňovací období je vždy od dubna do konce března) vyděláte méně než 12 500 £, můžete požádat o vrácení daní na konci zdaňovacího období, tj. v dubnu.

Nejjednodušší je podívat se na 1. výplatní pásku, kterou dostanete, konkrétně na tax code, který vám úřad přiřadil. Pokud budete mít TAX COD jiný než 1100L, zavolejte si na úřad (číslo z Británie 030 0200 3300 a tax kód si změňte (jednoduše řekněte, že si nevyděláte za rok víc, než daných 12 500 £, popř. si spočítejte kolik peněz je pro vás reálných si za rok vydělat). O změnu lze žádat i on-line, pokud už máte NIN – https://www.gov.uk/check-income-tax-current-year

Strhlá daň se vám většinou vrátí šekem do 2 týdnů nebo v příští odměně. Úřad vám od této chvíle bude strhávat např. jen nízkou daň třeba 0-50 £/měsíc a vy si pak můžete požádat o vrácení daní nebo vám daně nebude strhávat vůbec. Odměna se nedaní zejména zájemcům, kteří cestují pouze na letní prázdniny, popř. na kratší pobyty než 1 rok.

To je pro dnešek vše a další praktické tipy zase příště.

Pokud byste měli zájem pro zaslání informací nebo registraci na některý z programů COOLAGENT, zaregistrujte se.