Vyhledávání

Nejčastěji hledáte: aupair, irsko

High school v USA x Česku: Kde je lepší studovat?

High school v USA vs. Česku: Kde je lepší studovat?

Pokud jsi někdy viděl*a americký film ze středoškolského prostředí, asi máš v hlavě poměrně jasnou představu: školní skříňky, fotbalové týmy, roztleskávačky, prom night a „cool kids“ ve stylových mikinách s logem školy. A pak je tu realita českých škol – tabule, lavice, zvonění a testy, které ti zaručeně zkazí víkend. Jaké jsou ale skutečné rozdíly mezi studiem na střední v Česku a v USA? A proč by sis měl*a zkusit High School za velkou louží? Jdeme na to!


1. Školní život: Svoboda vs. šprtání

V Česku jedeš podle pevně daného rozvrhu, kde máš mix předmětů od matematiky po literaturu, a nikdo se tě moc neptá, co tě baví. V USA? Tam si vybíráš předměty podle zájmů – chceš mít hodinu psychologie místo fyziky? No problem! Chceš se věnovat umění, podnikání nebo třeba programování? Let’s do it! High school v USA ti umožní najít vlastní směr už v raném věku. Mnoho škol má také specializované programy zaměřené na konkrétní profese, což pomáhá studentům lépe se připravit na budoucí kariéru.

Verdikt: USA 1:0 Česko (víc volnosti, víc zábavy!)


2. Školní atmosféra: Hollywood, nebo realita?

Ano, americké školy opravdu mají školní skříňky. Ano, opravdu mají roztleskávačky a školní maskoty. A ano, každý pátek se celý kampus oblékne do barev svého týmu. V Česku? Tady tě párkrát za rok potká nějaký ten maturitní ples nebo poslední zvonění, ale jinak se obvykle žádné velké školní tradice a taškařice nekonají. Školní duch v USA je zkrátka neporovnatelný – sportovní zápasy, soutěže mezi třídami nebo tematické dny, kdy se všichni oblečou podle určitého stylu, jsou na denním pořádku a jde o neodmyslitelnou součást amerického školství.

Verdikt: USA 2:0 Česko (nebo si snad umíš představit českou školu skandující na chodbách?)


3. Testování a známkování: Say No To Stress!

Pokud tě stresují ústní zkoušení před tabulí nebo nečekané písemky a jiné přepadovky, USA by pro tebe mohla být vysněná destinace. Americké školy sází na průběžné hodnocení – domácí úkoly, projekty, eseje. Místo „našprtat a zapomenout“ se hodnotí snaha během celého roku. Časté jsou otevřené diskuse a skupinové práce, kde studenti hledají řešení problémů společně. K tomuto pojetí se české školství sice postupně blíží, ale zatím je stále na míle daleko. 

Verdikt: USA 3:0 Česko (už žádné zkoušení před třídou!)


4. Dress code: Mikiny, uniformy, nebo I Don’t Care?

V USA je běžné nosit do školy sportovní mikiny s logem školy, legíny nebo pohodlné kraťasy. V některých školách ale platí přísný dress code a studenti musí chodit ve školních uniformách. To sice stírá sociální nerovnosti mezi jednotlivými žáky, ale také kreativitu a vlastní sebevyjádření. V Česku? Tady si (až na pár výjimek) můžeš obléknout, co chceš – byť žádné školní mikiny s logem většina škol nevede.

Verdikt: Remíza! (Uniformy mají styl, ale volnost v Česku taky není k zahození.)


5. Školní zázemí: Kampusy vs. staré budovy

Americké střední školy jsou často obrovské kampusy s vlastními sportovními hřišti, bazény a laboratořemi na úrovni malých univerzit. V Česku jsou školy většinou menší, často v historických (rozuměj starých) budovách, kde na tebe sice dýchne atmosféra první republiky, ale technologické vybavení ti ponožky úplně nesroluje.

Verdikt: USA 4:0 Česko (lepší vybavení = lepší zážitek a možnosti!)


6. Výuka a domácí úkoly: Kdo se víc nadře?

Americké školy často kladou důraz na domácí úkoly a projekty, zatímco v Česku je výuka intenzivnější ve škole. Učitelé v USA se snaží zapojit studenty do praktických úkolů, což je skvělé pro pochopení látky, ale znamená to i více práce doma. V Česku se většina učiva zvládne během hodin, což snižuje tlak na domácí přípravu. Ostatně to dobře známe z okřídlených slov: „To nevím, to jsem ve škole zrovna chyběl.” Že?

Verdikt: USA 4:1 Česko (budeme na Česko hodní – méně domácích úkolů je prostě fajn!)


7. Specifické předměty: Co se učí jinak?

Často se my, Češi a Evropané, smějeme Američanům, že o nás nic neví. A máme trochu pravdu, protože americké školství je opravdu mnohem víc orientované jen na Ameriku než školství naše, které se snaží pojmout celý svět. Nejlépe je to vidět na příkladu dějepisu – zatímco v Česku se dbá na dějiny české, evropské i světové, v americe se dějepis jmenuje „American History“, což říká vše.

A s jakými dalšími tradičními, avšak pro Čechy neobvyklými, předměty se můžeš v USA setkat?

Verdikt: Remíza! (Americké předměty jsou praktičtější pro život, ty české nám ale zase dávají širší a komplexnější rozhled)


8. Školní kantýna: Fast food vs. jídelna se svíčkovou

V Americe si můžeš dát v kantýně burger, pizzu nebo tacos (když seš víc na jihu). V Česku? Klasika – sekaná s brkaší, kuře na paprice a špenát, který ztraumatizoval nejednu českou generaci. O UHO – univerzální hnědé omáčce – ani nemluvě! Ale na druhou stranu taky buchtičky se šodó, vdolečky a další mňamky!

Školní kantýna je v USA zkrátka takový další fast food, ačkoli nabízí i pestré možnosti pro všechny vegetariány, vegany, gluten free lidi a další. I české obědy se snaží držet krok s moderními výživovými trendy a mají jednu nespornou výhodu – jsou levnější.  

Verdikt: USA 4:2 Česko (cenově dostupnější a výživnější strava!)


9. Finanční stránka: Střední škola zdarma vs. velký výdaj

Studium na střední škole je vyjma soukromých škol v Česku zdarma. V USA? Tam se za vzdělání často platí, ať už jde o soukromé školy, nebo i některé veřejné instituce. Pokud jdeš studovat do USA jako výměnný student, náklady na pobyt mohou být vyšší. S COOLAGENTem se však studijní pobyt v USA vyplatí!

Verdikt: USA 4:3 Česko (peněženka by mohla vyprávět!)


10. Učiliště a odborné školy: Wait, What???

Český systém má silně rozvinuté profesní vzdělávání (odborné školy a učiliště), které připravují studenty na konkrétní povolání. Taková možnost v USA prakticky neexistuje – studenti musí jít na drahé odborné školy po střední.

Verdikt: USA 4:4 Česko (zručných a šikovných lidí není nikdy dost!)


Finální skóre: Zasloužená remíza!

Jak nám hezky vyplývá, americký i český systém má své silné a slabší stránky. V Česku se podporují komplexnější a hlubší znalosti v humanitních i přírodních vědách, v USA se mohou studenti dříve kariérně specializovat. V Česku středoškolské studium zakončujeme standardizovanou maturitní zkouškou, v USA záleží na průběžných známkách napříč předměty. České školy mají více sjednocené standardy a výuka je podobná po celé republice, v Americe jsou obrovské rozdíly mezi státními školami v bohatých a chudších oblastech. V českých školách je menší důraz na popularitu, sportovní úspěchy a status, které hrají v amerických školách velkou roli a nesou s sebou jiná rizika. Naopak americké High schools více podporují kreativitu a rozvoj soft skills. Každý systém má zkrátka své ups & downs a je dobré si to vyzkoušet.

Tak kam vyrazíš?

Pokud tě láká zažít středoškolský život jako z amerických filmů, poznat nový svět, získat nezapomenutelné zážitky a ještě si vylepšit angličtinu, studium na High School v USA je jasná volba! A pokud nevíš, jak na to, COOLAGENT ti pomůže najít tu správnou školu a zařídit vše potřebné. Tak co, jdeš do toho? 🌎🎓

Chcete zažít něco podobného?
Tak neváhejte a kontaktujte mě ještě dnes!

Šárka Kuchtová

koordinátorka

Všední den 9 - 17h

Odpovíme do 24 hodin

Nezávazná poptávka

Šárka Kuchtová

koordinátorka

Všední den 9 - 17h

Odpovíme do 24 hodin

Mohlo by vás také zajímat

Studovat střední v USA je COOL – zážitky Miloše z Minnesoty

30 listopadu, 2021 | Střední škola v USA

Studovat střední v USA je COOL – zážitky Miloše z Minnesoty

🇺🇸 Střední škola v USA 🇺🇸 Tvoje příležitost strávit rok na střední škole v Americe! Poznej USA, získej nezapomenutelné zážitky a nové přátele. Přečti si zážitky Miloše, který tráví rok na střední škole v Minnesotě 🙂 Zdravím!Jmenuji se Miloš a tento rok trávím v Adě, Minnesota. Ada je velmi malé město, ale i přes to má své kouzlo. Všichni se tu znají...

Tatí, můžu jet studovat do Ameriky?

24 února, 2016 | Střední škola v USA

Tatí, můžu jet studovat do Ameriky?

 „Tatí, můžu jet studovat do Ameriky?“, ozvalo se z předsíně místo pozdravu. Seděl jsem v kuchyni a leknutím mi vypadlo sudoku z ruky. „Co? Kam?“, ptám se Katky a sbírám ze země papír s hlavolamem. „No- do Států!“, nakoukne má sedmnáctiletá dcera do kuchyně. „Já nevím… A proč vůbec?“ Jsem poněkud zaražen dotazem, i když mě u Katky jen tak nic nepřekvapí. „No,...

Nebo si můžete vybrat jinou kategorii

newsletter

Zůstaňte s námi
v kontaktu

Chcete si vybrat nějaký kurz nebo práci v zahraničí a pořád ještě váháte?