Pokud jsi někdy viděl*a americký film ze středoškolského prostředí, asi máš v hlavě poměrně jasnou představu: školní skříňky, fotbalové týmy, roztleskávačky, prom night a „cool kids“ ve stylových mikinách s logem školy. A pak je tu realita českých škol – tabule, lavice, zvonění a testy, které ti zaručeně zkazí víkend. Jaké jsou ale skutečné rozdíly mezi studiem na střední v Česku a v USA? A proč by sis měl*a zkusit High School za velkou louží? Jdeme na to!
V Česku jedeš podle pevně daného rozvrhu, kde máš mix předmětů od matematiky po literaturu, a nikdo se tě moc neptá, co tě baví. V USA? Tam si vybíráš předměty podle zájmů – chceš mít hodinu psychologie místo fyziky? No problem! Chceš se věnovat umění, podnikání nebo třeba programování? Let’s do it! High school v USA ti umožní najít vlastní směr už v raném věku. Mnoho škol má také specializované programy zaměřené na konkrétní profese, což pomáhá studentům lépe se připravit na budoucí kariéru.
Ano, americké školy opravdu mají školní skříňky. Ano, opravdu mají roztleskávačky a školní maskoty. A ano, každý pátek se celý kampus oblékne do barev svého týmu. V Česku? Tady tě párkrát za rok potká nějaký ten maturitní ples nebo poslední zvonění, ale jinak se obvykle žádné velké školní tradice a taškařice nekonají. Školní duch v USA je zkrátka neporovnatelný – sportovní zápasy, soutěže mezi třídami nebo tematické dny, kdy se všichni oblečou podle určitého stylu, jsou na denním pořádku a jde o neodmyslitelnou součást amerického školství.
Pokud tě stresují ústní zkoušení před tabulí nebo nečekané písemky a jiné přepadovky, USA by pro tebe mohla být vysněná destinace. Americké školy sází na průběžné hodnocení – domácí úkoly, projekty, eseje. Místo „našprtat a zapomenout“ se hodnotí snaha během celého roku. Časté jsou otevřené diskuse a skupinové práce, kde studenti hledají řešení problémů společně. K tomuto pojetí se české školství sice postupně blíží, ale zatím je stále na míle daleko.
V USA je běžné nosit do školy sportovní mikiny s logem školy, legíny nebo pohodlné kraťasy. V některých školách ale platí přísný dress code a studenti musí chodit ve školních uniformách. To sice stírá sociální nerovnosti mezi jednotlivými žáky, ale také kreativitu a vlastní sebevyjádření. V Česku? Tady si (až na pár výjimek) můžeš obléknout, co chceš – byť žádné školní mikiny s logem většina škol nevede.
Americké střední školy jsou často obrovské kampusy s vlastními sportovními hřišti, bazény a laboratořemi na úrovni malých univerzit. V Česku jsou školy většinou menší, často v historických (rozuměj starých) budovách, kde na tebe sice dýchne atmosféra první republiky, ale technologické vybavení ti ponožky úplně nesroluje.
Americké školy často kladou důraz na domácí úkoly a projekty, zatímco v Česku je výuka intenzivnější ve škole. Učitelé v USA se snaží zapojit studenty do praktických úkolů, což je skvělé pro pochopení látky, ale znamená to i více práce doma. V Česku se většina učiva zvládne během hodin, což snižuje tlak na domácí přípravu. Ostatně to dobře známe z okřídlených slov: „To nevím, to jsem ve škole zrovna chyběl.” Že?
Často se my, Češi a Evropané, smějeme Američanům, že o nás nic neví. A máme trochu pravdu, protože americké školství je opravdu mnohem víc orientované jen na Ameriku než školství naše, které se snaží pojmout celý svět. Nejlépe je to vidět na příkladu dějepisu – zatímco v Česku se dbá na dějiny české, evropské i světové, v americe se dějepis jmenuje „American History“, což říká vše.
A s jakými dalšími tradičními, avšak pro Čechy neobvyklými, předměty se můžeš v USA setkat?
V Americe si můžeš dát v kantýně burger, pizzu nebo tacos (když seš víc na jihu). V Česku? Klasika – sekaná s brkaší, kuře na paprice a špenát, který ztraumatizoval nejednu českou generaci. O UHO – univerzální hnědé omáčce – ani nemluvě! Ale na druhou stranu taky buchtičky se šodó, vdolečky a další mňamky!
Školní kantýna je v USA zkrátka takový další fast food, ačkoli nabízí i pestré možnosti pro všechny vegetariány, vegany, gluten free lidi a další. I české obědy se snaží držet krok s moderními výživovými trendy a mají jednu nespornou výhodu – jsou levnější.
Studium na střední škole je vyjma soukromých škol v Česku zdarma. V USA? Tam se za vzdělání často platí, ať už jde o soukromé školy, nebo i některé veřejné instituce. Pokud jdeš studovat do USA jako výměnný student, náklady na pobyt mohou být vyšší. S COOLAGENTem se však studijní pobyt v USA vyplatí!
Český systém má silně rozvinuté profesní vzdělávání (odborné školy a učiliště), které připravují studenty na konkrétní povolání. Taková možnost v USA prakticky neexistuje – studenti musí jít na drahé odborné školy po střední.
Jak nám hezky vyplývá, americký i český systém má své silné a slabší stránky. V Česku se podporují komplexnější a hlubší znalosti v humanitních i přírodních vědách, v USA se mohou studenti dříve kariérně specializovat. V Česku středoškolské studium zakončujeme standardizovanou maturitní zkouškou, v USA záleží na průběžných známkách napříč předměty. České školy mají více sjednocené standardy a výuka je podobná po celé republice, v Americe jsou obrovské rozdíly mezi státními školami v bohatých a chudších oblastech. V českých školách je menší důraz na popularitu, sportovní úspěchy a status, které hrají v amerických školách velkou roli a nesou s sebou jiná rizika. Naopak americké High schools více podporují kreativitu a rozvoj soft skills. Každý systém má zkrátka své ups & downs a je dobré si to vyzkoušet.
Pokud tě láká zažít středoškolský život jako z amerických filmů, poznat nový svět, získat nezapomenutelné zážitky a ještě si vylepšit angličtinu, studium na High School v USA je jasná volba! A pokud nevíš, jak na to, COOLAGENT ti pomůže najít tu správnou školu a zařídit vše potřebné. Tak co, jdeš do toho? 🌎🎓
Šárka Kuchtová
koordinátorka
Všední den 9 - 17h
Odpovíme do 24 hodin
Šárka Kuchtová
koordinátorka
Všední den 9 - 17h
Odpovíme do 24 hodin
30 listopadu, 2021 | Střední škola v USA
🇺🇸 Střední škola v USA 🇺🇸 Tvoje příležitost strávit rok na střední škole v Americe! Poznej USA, získej nezapomenutelné zážitky a nové přátele. Přečti si zážitky Miloše, který tráví rok na střední škole v Minnesotě 🙂 Zdravím!Jmenuji se Miloš a tento rok trávím v Adě, Minnesota. Ada je velmi malé město, ale i přes to má své kouzlo. Všichni se tu znají...
24 února, 2016 | Střední škola v USA
„Tatí, můžu jet studovat do Ameriky?“, ozvalo se z předsíně místo pozdravu. Seděl jsem v kuchyni a leknutím mi vypadlo sudoku z ruky. „Co? Kam?“, ptám se Katky a sbírám ze země papír s hlavolamem. „No- do Států!“, nakoukne má sedmnáctiletá dcera do kuchyně. „Já nevím… A proč vůbec?“ Jsem poněkud zaražen dotazem, i když mě u Katky jen tak nic nepřekvapí. „No,...
Chcete si vybrat nějaký kurz nebo práci v zahraničí a pořád ještě váháte?